Mandarinky

Slupky od mandarinek do koše nepatří. Využijte je

Vyhazování mnohých surovin, které lze ještě využít, je u nás jakýmsi tradičním sportem. Děje se tak zejména proto, že se příliš neví o účincích, jež mohou takovéto věci mít. Typickým příkladem jsou slupky od mandarinek. Rádi si pochutnáme na tomto skvělém ovoci, nicméně slupky mnohdy putují přímo do koše, případně na kompost. Je to škoda, protože mohou být ještě využity, a to poměrně bohatě. Tedy v případě, že nejsou chemicky ošetřeny, což bohužel v mnohých případech jsou. Jak tedy mohou takové slupky od mandarinek pomoct? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Potíže s pokožkou hlavy

Ráno si myjete hlavu a odpoledne máte vlasy kompletně mastné? Ano, může se stát, nicméně řešit situaci čepicí není zrovna optimální. Stejně tak mnohdy nefungují ani některé šampony. Výbornou volbou je přitom mandarinkový odvar. Čerstvé slupky se dají do vody, tu přivedete k varu a vaříte cca okolo 30 minut. Poté se hrnec přikryje poklicí a směs se cca 60 minut louhuje. Odvarem se omyjí vlasy, poté aplikujete jakýkoli šampon.

Mandarinky

Mandarinkové slupky pomohou s trávením

Už se těšíte na Vánoce? Aby ne, vždyť budete hodovat a užívat si volna s rodinou a přáteli. Mnohé pokrmy včetně bramborového salátu a kapra vedou k takzvanému nafouknutému břichu. Při těchto potížích můžete sáhnout po mandarinkách. Slupky se kompletně vysuší, následně rozemelou na úplný prášek a rozemelou na prášek. Ten lze konzumovat buď samotný, nebo jako součást nápoje, do něhož se přisype lžička. Skvělá chuť a tak účinky vás překvapí.

Mandarinky

Mandarinková tinktura

Život většiny z nás je plný stresu a bolesti hlavy nejsou žádnou výjimkou. Jak proti nim bojovat? Třeba tak, že vložíte mandarinkové sluky do bavlněného sáčku a budete je cca 15 minut inhalovat. Vůně citrusů by měla vést k tomu, že vás hlava přestane bolet. Výborná je při kašli a bolestech hlavy plynoucích z něj mandarinková tinktura. Ta se vyrábí ze dvou polévkových lžic sušené drcené kůry a 2 dcl alkoholu. Pak se kapky užívají při dráždivém kašli.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

11 komentářů

 1. Helena Odpovědět

  Dobrý den zelí také nakládám, mám ho v bytě v předsíni v paneláku. Poctivě dolévám vodu a čistím járek. Zelí vydrží až do dubna. Pak ho nacpu do flašek a zasterilizuji. Dokud neodebírám tak nikdo neví, že je doma zelí. Helena

 2. Karel Odpovědět

  Nedávám žádný kámen ,žádné prkénko, dávám na zelí mikrotenové pytlíky napušťené vodou,čím větší tím lépe. Proti protržení dávám do sebe 3 pytlíky dobře zavázané potr. provázkem.Dám tolik sáčků ,až je celý povrch zelí zakrytý.Žádný šum se nevytvoří, dělám to tak už 5 let, dávám to už při nakrouhání.

 3. šnejdy Odpovědět

  Já také nakládám každoročně 40-50 kg zelí, pod hladinou ze zelné šťávy ho nechávám asi 6 týdnů přičemž asi 3 týdny v teplejší místnosti( u nás je to koupelna, kde-bouřlivě kvasí(nejvíc prvních 10 dnů, kdy je taky nejvíc cítit a to doslova po celém domě). Po 3 týdnech ho přendáme do suterénu domu,kde již dokvašuje pomaleji při 10-15 stupních. Po dalších 3 týdnech ale všechnu zbylou tekutinu z povrchu zelí opatrně odstraním, vše omyji(kámen i prkýnka) a na zelí dám čistou utěrku-na ni teprv položím umytá prkýnka a zatěžkám kamenem.Při každém odběru utěrku řádně vymáchám a opět pořádně zelí zakrývám, důležité je, aby po odebrání nezůstal nikde v zelí žádný důlek a aby vše bylo neustále čisté a ve žlábku kamenky byla stále voda.Zelí máme ve sklípku, kde je teplota zhruba mezi 4- 6 stupni a vydrží mi takto až do konce června. Takhle to dělám už víc než pět roků-tak si taky nechte chutnat.

 4. Jitka Odpovědět

  Bydlím v paneláku, zelí nakládám třetím rokem do omnia sklenic. Nedávám žádná dřívka nahoru, ničím nezatěžuji. Jen zelí důkladně upěchuji, plním po vrch a uzavřu víčkem. Nechám kvasit 10 – 14 dní při pokojové teplotě. Zelí bouří, šťáva přetéká z uzavřených sklenic; proto mám sklenice na plechu s vyšším okrajem. Asi 2x – 3x během bouřlivého období plech vyčistím, sklenice omyji. Uložím do panelákového „špajzu“. Pak už se o uložené zelí celý rok nestarám. Je vynikající! Vydrželo rok a nebýt snězeno, asi by vydrželo ještě déle.

 5. Zelíčko Odpovědět

  Zelí je označení pro tři druhy listové zeleniny, všechny jsou pak z rodu brukev. Jsou to dvouleté byliny, jejichž listy jsou uspořádány v hlávky, které se konzumují. Slovensky, polsky a rusky se zelí řekne kapusta, což je v češtině název pro jinou zeleninu.

 6. Caracal Grim Odpovědět

  Zajímavé tipy, jen bych doporučila dodatečnou editaci finálního textu, co w stylistických chyb týče. Zároveň se mi v případě komentování textu nezobrazuje „povinné pole“ označené hvězdičkou.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   editace je ok, text mi přijde přehledný. Formulace vět je vždy na stylu autora.
   Co se týká povinného pole, tak nevím, čím by to mohlo být.
   Mějte se hezky!

   1. Tomša Odpovědět

    Ale no tak… . „Slupky se kompletně vysuší, následně rozemelou na úplný prášek a rozemelou na prášek“

    Ale jo, stane se. Ale mě někdo na něco podobného upozornit, znova bych si to přečet. Ale at nejsou tak negaticistickej – super tipy. slupky od mandarinek už nevyhazuju – a že se jich u nás během zimy vyskytuje! I pro morčata je to super zdroj vitamínu C, i když se s tím musí opatrně.

 7. Camelie Odpovědět

  ?? Slupky z mandarinek sušit a jíst?? Víte kolik postřiků na tom je? Tu chemii z nich nevydrbete ani dratěnkou. Podivejte se v obchodech, bývají tam nápisy, o tom, že citrusy jsou chemicky ošetřené.

 8. Leona Odpovědět

  Ráno si myjete hlavu a odpoledne máte vlasy kompletně MASNÉ?

  Masné je od slova maso, masný průmysl, např. masné krámy byly vlastně řeznictví
  Mastné je ve významu obsahující mastnotu, mastit tukem, omastek (tuk), mastička

  Prosím, opravte tuto chybu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *