Slupky od mandarinek do koše nepatří. Využijte je

Mandarinky

Vyhazování mnohých surovin, které lze ještě využít, je u nás jakýmsi tradičním sportem. Děje se tak zejména proto, že se příliš neví o účincích, jež mohou takovéto věci mít. Typickým příkladem jsou slupky od mandarinek. Rádi si pochutnáme na tomto skvělém ovoci, nicméně slupky mnohdy putují přímo do koše, případně na kompost. Je to škoda, protože mohou být ještě využity, a to poměrně bohatě. Tedy v případě, že nejsou chemicky ošetřeny, což bohužel v mnohých případech jsou. Jak tedy mohou takové slupky od mandarinek pomoct? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Potíže s pokožkou hlavy

Ráno si myjete hlavu a odpoledne máte vlasy kompletně mastné? Ano, může se stát, nicméně řešit situaci čepicí není zrovna optimální. Stejně tak mnohdy nefungují ani některé šampony. Výbornou volbou je přitom mandarinkový odvar. Čerstvé slupky se dají do vody, tu přivedete k varu a vaříte cca okolo 30 minut. Poté se hrnec přikryje poklicí a směs se cca 60 minut louhuje. Odvarem se omyjí vlasy, poté aplikujete jakýkoli šampon.

Mandarinky

Foto: Pixabay

Mandarinkové slupky pomohou s trávením

Už se těšíte na Vánoce? Aby ne, vždyť budete hodovat a užívat si volna s rodinou a přáteli. Mnohé pokrmy včetně bramborového salátu a kapra vedou k takzvanému nafouknutému břichu. Při těchto potížích můžete sáhnout po mandarinkách. Slupky se kompletně vysuší a následně rozemelou na úplný prášek. Ten lze konzumovat buď samotný, nebo jako součást nápoje, do něhož se přisype lžička. Skvělá chuť a tak účinky vás překvapí.

Mandarinky

Foto: Pixabay

Mandarinková tinktura

Život většiny z nás je plný stresu a bolesti hlavy nejsou žádnou výjimkou. Jak proti nim bojovat? Třeba tak, že vložíte mandarinkové sluky do bavlněného sáčku a budete je cca 15 minut inhalovat. Vůně citrusů by měla vést k tomu, že vás hlava přestane bolet. Výborná je při kašli a bolestech hlavy plynoucích z něj mandarinková tinktura. Ta se vyrábí ze dvou polévkových lžic sušené drcené kůry a 2 dcl alkoholu. Pak se kapky užívají při dráždivém kašli.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.