Šlapání zelí

Šlapete zelí? Pobavíte se a získáte vitamínovou bombu!

Přesně tak, kysané zelí je skvělou zdravou pochoutkou, kterou si můžete dopřát kdykoli v zimním období. Jaké pomůcky potřebujete, jak by se mělo šlapání zelí řešit a proč je vlastně kysané zelí tak skvělou pochoutkou? Čtěte dál, vše vám prozradíme v následujících řádcích.

Pomůcky pro nakládání zelí

Kvalitní kameninový hrnec s víkem jako základ

V každém případě. Vyberte si kameninový hrnec, který vám bude vyhovovat. Při nákupu dbejte hlavně na to, aby nebyl nijak poškozený. Určitě je také zapotřebí popřemýšlet o tom, kolik zelí budete chtít mít. Počítejte s tím, že se zelí hodně stlačí, nicméně vznikne také množství šťávy a ta musí samotné zelí zakrývat. My volíme tradičně kameninovou nádobu s objemem 20 l, do které se vejde necelých 15 kg zelí. Druhým aspektem při výběru nádoby je samozřejmě přítomnost vodní zátky. Víko musí dokonale padnout do drážky, v níž bude voda. Proces kvašení zelí je přirozený a voda zabraňuje zápachu v okolí.

Kameninová nádoba

Jak šlapat zelí?

Hlavně pořádně a se solí, která spustí proces pouštění šťávy. Někdo používá pouze ruce, nicméně zelí nepustí tolik potřebné šťávy. Optimální je zelí nasolit a následně dát do velkého sudu, případně plastového lavoru, v němž budete šlapat. Nemusíte samozřejmě nutně pošlapat všechno množství najednou. Bohatě postačí, když budete šlapat postupně na zelí v menších dívkách. Postupně se bude vytvářet šťáva. Zelí v ní musí ve finále plavat.

Šlapání zelí

V čem je kysané zelí tak výjimečné?

Tak třeba přítomností bakterie mléčného kvašení. Charakteristická chuť je zapříčiněna kyselinou mléčnou. Kysané zelí je po celý rok skvělou zásobárnou vitamínu C, nicméně obsahuje i vitamíny z řady K a B. Z minerálů jmenujme fosfor, síru, vápník anebo fluor č draslík. Díky konzumaci této dobroty se zvyšuje imunita a jsou aktivována střeva. Z těla se dostává mnohem více toxinů. V době, kdy neexistovalo mražení potravin, se jednalo o jedinečnou záležitost a fakticky jeden z mála způsobů příjmu vitamínů. Ostatně kysané zelí bylo napěchováno již v sudech, jež vezla flotila Kryštofa Kolumba. Dopřát si tuto dobrotu můžete i dnes, tak na ni nezapomeňte, je nejvyšší čas.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *