Jak nejlépe zastínit terasu, pergolu nebo zimní zahradu

Zastínění

Při přemýšlení nad zastíněním pergoly nebo zimní zahrady se řiďte hlavně jejich orientací vůči světovým stranám. Pergoly orientované na sever nebo východ stínění téměř nepotřebují, naopak ty s orientací na jih nebo západ ano. Stínit můžete „přírodně“ pomocí stromů, břečťanu nebo vína, dále se ke stínění hodí například žaluzie či bambusové rolety. V posledních letech ale architekti pro stínění pergol a zimních zahrad čím dál častěji doporučují screenové rolety, které kromě zastínění celý prostor také ochlazují.

Stínění, přes které vidíte ven

Screenové rolety jsou venkovní rolety utkané z odolné „látky“ – skelných nebo polyesterových vláken potažených PVC vrstvou – které dobře odolávají vodě, mrazu, slunci i větru. Jejich největší výhoda spočívá v tom, že i když rolety stáhnete dolů (a terasu či zimní zahradu zastíníte), stále přes ně vidíte ven a můžete se kochat výhledem do zahrady. Zvenčí dovnitř přitom přes den vidět není.

U zimních zahrad nebo zasklených teras navíc oceníte, že screenové rolety odrážejí většinu slunečního záření ještě venku. Teplo se tak vůbec nedostává dovnitř a v zimní zahradě je v horkém létě o několik stupňů Celsia chladněji než v případě vnitřního stínění.

Do dřeva i hliníku

Další výhodou venkovních látkových rolet je jejich univerzálnost – hodí se do dřevěných i hliníkových pergol. Pocitově studenější hliníkovou pergolu zjemní a ohřejí, dobře vypadají také v kombinaci s dřevem. Navíc si můžete vybrat z více barev, roleta dokonce může mít odlišnou barvu z vnitřní a vnější strany.

Vodicí profily screenů se kotví přímo do sloupků pergoly, v horní části je pak umístěný motor a hřídel na navíjení rolety. To vše je schované v boxu. Většina výrobců vyrábí screeny o šířce nebo výšce až 6 metrů.

Soukromí a ochrana před hmyzem

Zatažené látkové venkovní rolety vás přes den ochrání před sluncem a v noci také před hmyzem – fungují jako přirozená bariéra proti hmyzu. Jen počítejte s tím, že když je venku tma a vy na terase svítíte, je i přes zatažené rolety vidět dovnitř.

Venkovní screenové rolety jsou dražší než například vnitřní žaluzie nebo rolety, ale vzhledem i užitnými vlastnostmi je převyšují ve všech směrech. Díky nim si na své terase, pergole či zimní zahradě můžete užívat soukromí a příjemného posezení i v těch největších letních vedrech.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.