Skvělá úroda okurek až do podzimu: Stačí jim obyčejná soda

Okurky

Milujete okurky a rádi byste je sbírali doslova po vědrech? Jasně, proč ne? Jen je třeba se o ně správně starat a dodávat jim potřebné látky. Rodit mohou klidně od jara až do podzimu. Nyní už je okurková sezona v plném proudu a většina z nás již sklízí plody. Existuje spousta různých triků pro podporu plození okurek. Výbornou volbu představuje obyčejná soda, kterou máme doma všichni. Jak s ní naložit, aby okurky rodily jako divé po celou sezonu? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Soda se osvědčila v mnoha ohledech

Mimo to, že jde o vynikajícího pomocníka při úklidu, se hodí i na zahradě. Vždyť jde o vynikající antibakteriální činidlo, které je z hlediska použití bezpečné a nijak neuškodí životnímu prostředí. Na mnohé choroby rostlin je doslova a do písmene bičem. U okurek je vynikající prevencí proti moučnatce, jíž okurky poměrně často trpí. Sodu bikarbonu nesnáší také mšice nebo roztoči. Tento tradiční kuchyňský prostředek přitom nijak neškodí jak rostlinám samotným, tak užitečnému hmyzu.  

 

Jedlá soda: Foto Pixabay

Postřik je ideální jako prevence

Postřik obsahující sodu by se měl používat především jako prevence před tím, než některá z chorob nastoupí. Pokud je už v rozvinutém stádiu, postřik už ji nebude schopen zastavit. Jak tedy samotný postřiky vyrobit? Opravdu nic složitého.

OkurkyOkurky: Foto Pixabay

Jak na výrobu postřiku na okurky ze sody?

Potřebovat budeme následující ingredience:

  • 2 polévkové lžíce sody bikarbony,
  • 10 litrů teplé vody,
  • 50 gramů pracího mýdla.

Postupovat budeme následovně. Do kbelíku nalijeme 10 litrů teplé vody a odebere z něj menší množství této vody do malé nádoby. V ní smícháme vodu se sodou bikarbonou a nastrouháme do ní mýdlo. Až po rozpuštění obou ingrediencí smícháme roztok se zbytkem vody. Nakonec dáme připravené hnojivo do rozprašovače. Okurkové keře bychom měli stříkat zhruba v intervalu 14 dní. Optimální je hlavně aplikace po dešti, kdy jsou okurky náchylné k napadení houbami. Stříkat by se mělo ráno nebo večer, aby se rostliny nespálily.

Zdroje info: tojenapad.dobrenoviny.sk, zahradkari.cz, ireceptar.cz

Okurky:  Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.