Skvělá rychlá švestková chilli omáčka: K masu se hodí dokonale

Švestková chilli omáčka

Milujete různé pálivé omáčky, které dokážou zpestřit každé jídlo? Aby ne, vždyť taková omáčka dokáže dát každému pokrmu ještě další rozměr. Aktuálně jsou v kurzu švestky.

Jako základ nepálivé nebo chilli omáčky jsou švestky skvělé. Jednak dokážou nabídnout skvělou chuť a jednak také ideální konzistenci. Pojďme se tedy podívat, jak takovou švestkovou chilli omáčku vyrobit. Nic složitého.

Pouze několik ingrediencí

V podstatě si vystačíte se švestkami. Čím jsou zralejší, tím obsahují logicky větší porci ovocného cukru. Není tak zapotřebí doslazovat. V podstatě budete potřebovat následující ingredience:

  • švestky, cca polovinu košíku, my jsme měli dva hrnce,
  • cukr,
  • trochu octa,
  • mletou skořici,
  • hřebíček.

Vaření švestek

Vaření švestek: Foto Radek Štěpán

Chilli papričky

Chilli papričky: Foto Radek Štěpán

Triviální postup

V první řadě je zapotřebí švestky pořádně omýt a následně vypeckovat. Pokud jsou červivé, vyhoďte je. Červíky v takové omáčce určitě nechcete. Tedy nebažíte-li po proteinech navíc. Když se švestky pořádně rozvaří, rozmixujte je.  Poté můžete přidat cukr, ocet a skořici či hřebíček. Ten není nezbytný. Máte-li hotovo, je možné samotnou omáčku přecedit přes sítko a nalít do skleniček. Ty se obrátí dnem vzhůru a nechají být. Jestliže chcete pálivou, přidáte papričky stejně jako my. Ty přírodní byly málo, tak jsme přidali extrakt z papričky Carolina Reaper.

Švestková chilli omáčka

Švestková chilli omáčka: Foto: Radek Štěpán

Zavařovat nemusíte

Přesně tak, horkou omáčku nalijete do skleniček a necháte otočené sklenice dnem vzhůru. Můžete si být jistí, že po obrácení vydrží omáčka i v komoře velmi dlouhou dobu, klidně i rok. jak pálivá, tak i nepálivá variace stojí za to.

Zdroj info: Vlastní vaření omáčky Radka Štěpána

Video: YouTube kanál Radka Štěpána

Švestková chilli omáčka: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.