Cola

Cola pro vaši zahradu: jakými způsoby ji můžete použít

Cola je oblíbený nápoj, který milují děti i dospělí. I když není zdravé pít ji často, čas od času na ni dostaneme chuť. Někteří ji používají po lžičkách také na žaludeční potíže. Nemusí se ale hodit pouze k vaší konzumaci. Své místo může najít také na vaší zahradě. Existuje hned několik způsobů, jak ji v tomto směru použít. Pokud jste o této skutečnosti ještě neslyšeli, doporučujeme si přečíst tento článek. Je to skvělý způsob, jak využít zbylou colu.

Cola do kompostu

Možná by vás to nenapadlo, ale colu můžete přilít do kompostu. Stačí jen opravdu málo, nemusíte tam vylít celé litry. Cola je poměrně známá svou kyselou reakcí, v domácnostech se často používá také k čištění. Díky kyselé reakci pomáhá v kompostu rozložit organické látky – může tedy působit tak trochu jako urychlovač kompostu. Sladká chuť coly dále vede k tomu, že do vaší kompostové hromady jsou přilákány takové mikroorganismy, které pomáhají rozkladu.

Kola

Foto: Pixabay

Zbavte se hlemýžďů a slimáků

Hlemýždi a slimáci jsou nezvaní hosté, kteří mohou na zahradě způsobit pohromu. Existuje několik metod, jak se jich zbavit. Mezi ně patří také past s colou. Působí to stejným způsobem, jako past s pivem, která je o něco známější. Ať už vám zbude cola nebo pivo, můžete tento nápoje nalít do malé sklenice a tu zakopat na zahradě. Stačí dvě až tři místa, která jsou vůči nájezdům šneků nejnáchylnější (poznáte to obvykle podle okousaných listů). Sklenici zakopejte tak, aby její okraj byl srovnán se zemí. Hlemýždi a slimáci budou nalákáni na opojnou vůni coly a vlezou do sklenice. Kyselina fosforečná, která je v cole obsažena, je pak zaručeně zabije.

Past na vosy

Také vos se můžete zbavit pomocí coly – a nezáleží na tom, jestli půjde o zbylou nebo čerstvou colu. Vosy milují sladké, takže jim můžete sklenici s colou zavěsit na ovocný strom, který chcete před jejich nájezdy ochránit. Můžete je zavěsit také v blízkosti venkovního posezení, když si nepřejete, aby vás vosy obtěžovaly. Jako bonus tato metoda funguje také proti mouchám.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-3-zastosowania-coli-w-ogrodzie,nId,4910188

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *