Jak si prací na zahradě neublížit? Seznamte se s triky od profíků

Na zahradě je stále co dělat. Pokud však chcete, aby se rytí, hrabání či jakákoliv jiná činnost obešly bez zranění nebo bolesti zad, měli byste dodržovat několik rad.

Nestačí totiž dělat „to co vždycky.“ Naopak. I naše babičky leckdy dělaly mnoho věcí špatně, a následně se nemohly zbavit nepříjemných zdravotních potíží. A jak jim tedy předejít?

Na hrabání to chce fígl

Při hrabání listí či suché trávy musíme pamatovat na správné držení těla. To znamená, že musíme být během této činnosti narovnaní a mít zpevněný střed těla. Myslete na to, až zase půjdete hrabat. Rovněž je důležité se nehrbit a pravidelně střídat zatěžované strany.

Foto: Pixabay

Pár rad pro další práce na zahradě

Při práci se občas protáhněte a odpočiňte si. Není dobré chtít stihnout všechno najednou. Zároveň se také snažte jednotlivé aktivity pravidelně střídat. Jde především o to, abyste na přeskáčku posilovali více částí těla a naopak nepřetěžovali jen jednu (třeba ramena, kolena apod.).

Při odstraňování plevele či údržbě záhonů si pak vždy klekněte, nepředklánějte se. A tlačí-li vás kolena, dejte si pod ně třeba starý polštář, deku nebo třeba karton. A když budete zvedat něco těžkého, vzpomeňte na zásady bezpečnosti práce. Určitě se vyplatí i orientace v čase, případně si na terasu pořiďte nástěnné hodinynástěnné hodiny.

Ulevte svým zádům

A jaké to jsou? Neohýbejte se, ale spíše si s rovnými zády podřepněte. V tuto chvíli předmět zvedáte především za pomocí nohou, což odlehčí vašim zádům.

Abyste měli o svém snažení za všech okolností kompletní přehled, pořiďte si šikovný sporttester anebo chytré hodinky, které vaši aktivitu změří. Díky nim budete mít přesné povědomí o tom, kolik kalorií při konkrétní aktivitě spálíte. A to se rozhodně hodí, nebo snad ne?

Zdroj: PrKonektor, http://www.celebritytime.cz/posilujeme-praci-na-zahrade-art.html, https://www.profitinstitut.cz/Tipy_jak_se_udrzet_v_pravidelne_pohybove_aktivite-258

Náhledové foto: PrKonektor

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)