Skořápky z pistácií či arašídů určitě nevyhazujte – na zahradě i v domácnosti ještě najdou užitečné využití

Pistácie

Skořápky z pistácií či arašídů určitě nevyhazujte – na zahradě i v domácnosti ještě najdou užitečné využití. Stačí se jen inspirovat několika šikovnými triky.

Řečík pistáciový neboli pistácie

Pistáciové oříšky se u nás zabydlely poměrně rychle pro svou nasládlou chuť a krásně zelenou barvu. Pokud jste milovníci této oříškovou pochoutky a rádi ji také loupete zůstanou vám krásné slupky, které můžete také dále využít.

Jsou vhodné především jako dekorace, ale mohou být také:

 1. Hnojivo – slupky nadrťte na malé kousíčky a nasypte na zeminu. Takto připravený mulč uvolňuje do půdy živiny

 2. Drenáž – rozdrcené skořápky vložte na dno květináče

 3. Kompost – tyto slupky můžete bez obav dát do kompostu

 4. Slimáci bez šance – rozlámejte skořápky na menší kousky. Hrany jsou ostré a pokud s nimi obsypete rostliny, škůdci se do nich nepohrdnou

 5. Podpalovač – do kornoutu z novin zabalte dvě hrsti skořápek a použijte jako podpalovač

 6. Gril – při grilování přidejte skořápky k uhlí, maso bude mít speciální vůni

 7. Věnec – vytvořte věneček nebo „květinu“ z pistáciových slupek

 8. Mulč – pokud chcete svou zahradu ozvláštnit nějakým nevšedním prvkem, využijte slupky z pistácií jako velmi efektní mulč. Efekt mají opravdu značný.

Také pistáciové slupky lze obarvit. Pokud výrobě věnců či květin z pistáciových slupek věnujete čas a trpělivost, budete krásně odměněni.

Arašídy

Foto: Pixabay

Podzemnice olejná neboli burský oříšek

On to vlastně není oříšek, podzemnice olejná je rostlina z čeledi bobovitých. Je to luštěnina, jejíž plodem je lusk se semeny, která znáte pod názvem arašídy nebo burské oříšky.

Ale i obal z těchto oříšků lze efektivně využít a to:

 • Kompost – tyto obaly můžete na kompost použít s klidem

 • Stelivo pro kočky – slupky rozmočte ve vodě s trochou přírodního mýdla. Nadbytečnou tekutinu slijte a skořápky zlehka vymačkejte. Nechte uschnout, poprašte jedlou sodou pro pohlcení zápachu a máte stelivo

 • Mulč – i arašídové skořápky můžete použít jako mulč. Ale počítejte s tím ,že díky své měkkosti nemají takovou výdrž a rychle se rozkládají.

Pokud se vám povede arašídy „vyloupnout“ z obalu tak, že bude minimálně poškozený, můžete i tento použít jako dekoraci ať už do adventních věnců, svícnů nebo je navléct na nit jako originální řetěz.

Zdroje: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/vyuziti-skorapek-orechu/https://www.prozeny.cz/clanek/vyhazujete-skorapky-orechu-uz-to-nedelejte-74797, https://bylinkopedie.cz/vyuziti-skorapek-a-slupek-orechu/, https://www.ireceptar.cz/zdravi/skorapky-od-vlasskych-orechu-vyuziti-30001004.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)