Sklizeň třešní: sušení v troubě jako další způsob, jak zpracovat třešně

Sušené třešně

Období sklizně třešní je krátké, ale když nastane, čeká nás poměrně dost práce. Třešně je totiž potřeba zpracovat co nejdříve, aby neshnily. A mezi různé metody se řadí jako oblíbené sušení třešní. Nemusíte mít sušičku na ovoce, i když je pravdou, že právě ona vytvoří ty správné podmínky. Pomoci si ale můžete i obyčejnou třešní. Sušené třešně pak můžete jíst jen tak, jako chutnou svačinku.

Příprava třešní

Prvním krokem je odstranění stopek z třešní a jejich omytí. Protože je budete sušit, je vhodné pracovat po menších množstvích a třešně nechat vždy pořádně v cedníku okapat. A pak už nás čeká poměrně úmorná práce: vypeckování. I když dnes existují speciální přístroje, které nám práci značně usnadní, stále ještě je zapotřebí každou třešeň zkontrolovat. Pokud jste si třešně přinesli z trhu a nechcete investovat do těchto přístrojů, může pomoci láhev od piva nebo vína a tyčinka. Na hrdlo láhve položte třešeň a tyčinkou protlačte pecku dovnitř.

Sušené ovoce

Foto: Pixabay

Příprava na sušení

Vypeckované třešně nakrájejte na polovinu. Položte je na plech na pečení vyložený pečícím papírem, řeznou stranou nahoru. Jednotlivé třešně se nesmí dotýkat, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu.

Sušení třešní

Troubu si předehřejte na 65 °C. Trvá asi 10 hodin, než se třešně vysuší. To, že jsou hotové zjistíte tak, že jsou na dotek suché, ale do jisté míry poddajné. Vyšší teplota proces neurychlí, spíše třešně upeče. Nejlépe poznáte, že jsou vysušené až po vychladnutí. Vytáhněte celý plech, nejen jednu třešni. Za 20 až 30 minut vychladnou, a pak je můžete zkusit. Pokud jsou po rozlomení ještě příliš vlhké, rozehřejte troubu znovu a sušte ještě 30 minut. Pak opakujte zkoušku, jestli už jsou vysušené.

Uskladnění vysušených třešní

I když jsou třešně správně vysušeny, zůstává v nich určité množství vlhkosti. Proto je zapotřebí sušené třešně dát do uzavíratelné sklenice tak, aby ji naplnily ze dvou třetin. Uzavřete a několikrát denně po dobu jednoho týdne je protřepejte. Pokud se neobjevuje kondenzovaná vlhkost na bocích sklenice, můžete je po týdnu přesunout do sklenice. Tu už můžete naplnit až po okraj.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/drying-cherries-in-the-oven-method-1327533

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!