Pýr plazivý jako úhlavní nepřítel trávníku

Pýr

Hledáte-li jeden z nejodolnějších a nejnepříjemnějších plevelů, které se na zahradě nacházejí, pak jím bude stoprocentně pýr plazivý. Tato vytrvalá bylina dokáže vytvořit v trávníku doslova spoušť. Nijak ji neomlouvá ani fakt, že jako mladá chutná prasatům. Ta si na trávník rozhodně nepustíte. Jak pýr plazivý vypadá, v čem spočívá jeho úspěšný růst a jakým způsobem se jej zbavíme? Na to si odpovíme v následujících řádcích poměrně podrobně.

Jak poznáme pravý pýr

Nijak složitě. Jedná se o vytrvalou rostlinu řadící se do čeledi lipnicovitých. Jeho kořeny jsou poměrně mělké a množí se prostřednictvím oddenků. Jinak rostlina je vyšší a její stébla mohou být klidně vysoká až 1 metr. V podstatě vpadá jako charakteristická tráva, která má kolénka a stébla praporovitá. Od června do května drobně kvete. Najdeme jej v podstatě na celém území naší země. Nevadí mu nížiny ani hory. Klasiku představují zejména sady, trávníky, vinice nebo i klasické záhony. Dokáže zamořit i opravdu velké plochy.

V čem spočívá jeho tajemství úspěchu?

V prvním případě je třeba jmenovat vysokou rezistenci jeho oddenků, které jsou skutečně maximálně odolné. Sečením se pýru stoprocentně nezbavíte. Regeneruje se velice rychle a následně se začne šířit. Do půdy vylučuje speciální látky, které zničí další rostliny okolo. I po chemickém ošetření pýru vám tak nemusejí vaše plodiny dále růst.

Braňte se

Optimální je prevence, kdy budeme půdu okolo pěstovaných rostlin neustále kypřit a zbavovat ji nežádoucích částeček. Veškeré plevelné rostliny je třeba odstraňovat včetně kořínků a dalších částí. Na poli je třeba přistoupit k chemické obraně, jelikož třeba obiloviny dokáže eliminovat skoro úplně. Používají se takzvané graminicidy. Na trávník ale tyto látky nepatří, zničili bychom jej!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.