Jahody už vyhazují šlahouny: Jak s nimi naložit

Šlahouny jahod

Máte ještě stále dostatečné množství jahod? Záleží samozřejmě na tom, jakou odrůdu jste vysadili. Standardně se ale i přes poměrně deštivé počasí nachází na rostlinách spousty plodů. Jahody na zahradě zkrátka nesmějí chybět, a to nejenom proto, že obsahují spousty vitamínu C a jiných lidskému tělu prospěšných látek. Jejich chuť je prostě skvělá. Optimální je vysadit hned několik druhů jahod podle toho, jak dozrávají. Budete mít úrodu fakticky po celé léto. Ostatně to samé vám dají i jahody stáleplodící, případně měsíční. Chuť druhých jmenovaných je ale poněkud specifičtější. Množit jahody lze bez problémů i ve vlastních podmínkách. Šlahouny se už začínají postupně objevovat.

Kdy šlahouny využít?

Pouze v případě, že máte opravdu krásnou rostlinu, která není napadena žádnými chorobami. Pokud by tomu tak nebylo, nejspíše byste si vypěstovali novou rostlinu, která by také trpěla danou chorobou. Mnohdy se vyplatí celé napadení rostliny odstranit a koupit sazenice nové. Záhon zrenovujete a úroda bude zase o něco veselejší. Ostatně výsadba jahodníku by se měla renovovat každé dva roky.

Šlahouny jahod

Šlahouny jahod: Foto Radek Štěpán

Většinou se šlahouny odstraňují

Standardně jsou šlahouny spíše na obtíž, než že by přinášely nějaký velký užitek. Zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. To je samozřejmě na obtíž. Kvůli mohutnému porostu pak dochází k rozšiřování plevelných rostlin. Optimální je tedy šlahouny odstranit ještě před tím, než se jim podaří zakořenit. Jde to i pak, ale je zbytečné na něco čekat. Mateřská rostlina by se vysilovala delší dobu.

Zasazený jahodník

Zasazený jahodník: Foto Radek Štěpán

Kdy vysazovat jahody?

Dnes je to prakticky jedno, jen ne v době kvetení a plození. Optimální je spíše podzim než jaro. Rostliny zasazené v září se do ukončení vegetačního období ještě lépe zakoření a rozrostou. Předpoklady bohaté úrody v následujícím roce se tak nejspíše vyplní.

Jahody

Úroda jahod: Foto Radek Štěpán

Šlahouny jahod: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.