Šípková tinktura: způsob, jak získat ze šípků to nejlepší

Tinktura

Šípky jsou velice zdravými plody, které nám poskytuje podzim. Jejich sběr je znepříjemněn trny. Také samotné zpracování šípků někdy nemusí být jednoduché. Tyto červené plody jsou totiž plné semínek, která je třeba odstranit před zpracováním nebo propasírovat po tepelné úpravě. Šípkový čaj nebo marmeládu znají všichni, zatímco šípková tinktura, která je mnohem snadnější na přípravu, je zapomenutá. Zde si ji připomeneme současně s důvody, proč se vyplatí šípek užívat.

Šípky a jejich zdravotní přínosy

Šípky jsou významné především vitamínem C. To se o nich obecně ví. Avšak kromě toho obsahují také vitamíny B1, B2, E a K, flavonoidy, karotenoidy, třísloviny a spoustu dalšího. To zajišťuje jejich obrovské zdravotní přínosy. V první řadě je třeba zmínit antioxidační aktivitu šípků: působí proti oxidačnímu stresu, které mohou způsobit volné radikály, které se pohybují v těle. Dámy ocení, že šípky podporují tvorbu kolagenu a tím také pružnost pokožky. Kromě toho pozitivně ovlivňují také kardiovaskulární zdraví a imunitní systém. S pomocí šípků se můžete zbavit také zažívacích potíží.

Šípek

Foto: Pixabay

Šípková tinktura

Příprava šípkové tinktury je poměrně jednoduchá. Stačí šípky nasekat nahrubo (bubáky a veškeré zelené části odstraňte) a namočte do alkoholu. Na každých 200 g šípků budete potřebovat 300 ml čirého vysokoprocentního alkoholu (slivovice, vodka). Všechny ingredience smíchejte v nádobě, uzavřete víčkem a dobře protřepejte. Nechte macerovat mimo přímé sluneční světlo (nejlepší je tmavé místo) asi 2-5 týdnů. Kdykoli půjdete okolo, obsah protřepejte. Poté obsah přeceďte přes jemné plátýnko. Tekutinu si uchovejte.

Použití šípkové tinktury

Šípková tinktura obsahuje alkohol, proto rozhodně není vhodná pro ty, kteří alkohol nesmí (nebo nechtějí pít). Nedávejte ji dětem, těhotným nebo osobám, které chtějí usednout za volant. Užívejte 20 kapek až čtyřikrát denně ve svém oblíbeném nápoji.

Zdroje info:

https://mommypotamus.com/rosehips-jam/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/sipkova-tinktura-posili-organismus-a-doda-mu-zadouci-vitamin-c-20210916.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&pnespid=WeMi70QL_ycYjkyOt4HdSkxKpxY3mO94sVkRTPleYsDKT0OprykUxhHfP.djK7uZeaDu.tY

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!