Popáleniny od bolševníku nepodceňujte, jejich léčba se může protáhnout na roky

Ne, určitě vás nechci na úvod strašit. Pokud se s touto agresivní invazivní rostlinou setkáte, nejspíš odnesete přímý kontakt jen několika dny úporného svědění podrážděné kůže. Ale může to být také mnohem horší, takže se určitě vyplatí být připraven předem.

Jde o velmi působivé zástupce rostlinné říše, kteří mohou vyrůst až do výšky 5-6 m s bohatým květenstvím. Původně šlo o rostliny okrasné, vysazované do parků. Na jejich nebezpečný potenciál se přišlo až později.

Nebezpečí číhá všude

Rostlina bolševníku obsahuje furanocumarin, tj. organickou chemickou sloučeninu s intenzivní fotosenzibilizační aktivitou. V období květu od července do srpna ho dokonce najdeme i ve vzduchu v blízkosti bolševníků. U citlivých osob tak není nutný ani přímý dotek.

První příznaky až po 15-30 minutách

Nebezpečí je o to větší, že bolševník vás při prvním kontaktu nijak nevaruje. Jeho listy jsou na dotek dokonce příjemné. Potíže přicházejí až po poměrně dlouhé době. Furanocumarin je totiž fototoxický – to znamená, že mnohokrát zvyšuje citlivost kůže na ultrafialové záření. Jeho působení lze přirovnat k lupě, která sbírá sluneční paprsky z okolí a může zapálit oheň. Dokonce i malá kapka šťávy z bolševníku může způsobit silné popáleniny, zejména pokud je kůže vystavena slunci.

Jak vypadají popáleniny od bolševníku a co proti nim dělat?

Nejdříve se objeví malé puchýře s ostře ohraničenými okraji, ne vyšší než 10 mm. Nebolí – to se však změní asi 4-5 dnech, kdy ze sebe uvolní žíravou tekutinu. Okolí rány ztmavne a dostaví se další obtíže.

Po kontaktu s bolševníkem omyjte zasažené místo vodou a mýdlem. Nanesete desinfekci a kůži důsledně chraňte před slunečními paprsky po dobu nejméně jednoho týdne. Je-li zasažení kůže větší nebo došlo-li k němu u malých dětí nebo starších osob, vyhledejte lékaře. Při větším rozsahu popálenin hrozí např. oslepnutí nebo dokonce smrt.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)