Sezona uzení přichází: Z jakého materiálu bude vaše nová udírna?

Teplota uzení

Léto je pryč a hezký podzim s vyššími teplotami se už postupně začíná také vzdalovat. V každém případě se můžete těšit na skvělé dobroty z udírny. Ne, že by se přes léto vůbec neudilo, nicméně nízké teploty budou dokonale svědčit přirozenému uchování uzeného masa na vzduchu. Zkrátka a jednoduše, maso nebude muset putovat přímo do mrazáku. V každém případě se vyplatí připravit udírnu. Že ji ještě nemáte? Pak je nejvyšší čas nějakou pořídit. Právě z toho důvodu se podíváme na materiály, z nichž se udírny vyrábí, a poradíme, kde si případně některou zakoupit a získat další informace.

Zděné udírny nabízí maximální komfort

Rádi byste udili co nejvíce pohodlně s minimálním hlídáním teploty v udírně? Pak vsaďte na zděnou klasiku. Akumulace tepla je u ní totiž naprosto skvělá. Jen byste měli počítat s tím, že roztápění bude poměrně zdlouhavé. Při stavbě udírny se s největší pravděpodobností neobejdete bez odborníků. Domácí udírna bude navíc stále na stejném místě a nikdy s ní jednoduše nehnete. Na místě, kde ji postavíte, bude celou dobu.


Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz

Stylové dřevěné udírny

Zřejmě nejjednodušší je vyrobit udírnu dřevěnou. I cenově se bez kouřovodu a topeniště pohybuje na minimu. Nesmírně důležitá je u ní hlavně samotná tloušťka dřevěných desek, z nichž je vyrobená. Izolace musí být solidní, jinak dřevo vcelku rychle prochladne. Určitě ovšem nebudete muset nijak zdlouhavě zatápět. Pozor si především u smrkových modelů dejte na vysoké teploty. Dřevěnou zahradní přenosnou udírnu mohou za určitých okolností zachvátit plameny. Jinak ji budete muset pravidelně lakovat speciálními laky.

Dřevěná udírna

Udírna: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bezúdržbové nerezové udírny

Nehodláte udírnu pravidelně natírat? Jasně, pořiďte si nerezovou. U té žádná koroze nehrozí. Bez problémů mnohé modely přenesete a můžete se spolehnout i na expresní roztopení. Především u elektrických je vše velmi jednoduché. Rychlá a bezproblémová je také údržba.

Kovová udírna

Nerezová elektrická udírna: Zdroj obrázku udírny.cz

A kde udírny vybírat? Na portálu udirny.cz. Mimo jiné tady také najdete spousty užitečných rad a receptů.

Udírna: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.