Sezona medvědího česneku je tady, nepleťte si ho s konvalinkou

Medvědí česnek a konvalinka

Milujete medvědí česnek? Aby ne! Jeho chuť je unikátní a dopřát si jej v čerstvé podobě lze prakticky pouze nějaké zhruba 2 měsíce v roce. Čas nastal právě nyní. Ne, že by bylo nezbytné vyrazit do lesa a česat rostliny všude možně. Medvědí česnek se dá samozřejmě vypěstovat také na vlastí zahradě. Stačí jenom nějaké stinné místo. Když si ale pár lístku v lese vezmete, zřejmě se nic až tak hrozného nestane. Přesto je zapotřebí medvědí česnek dobře znát. Někdo si ho může splést s konvalinkou. Co dělat, aby se vám to nestalo?

Konvalinky jsou do jisté míry podobné

Určitě ano, nicméně medvědí česnek je jiný už jen z pohledu svého vzrůstu. Konvalinka se nějakých 40 cm jako medvědí česnek není schopná dorůst. Podobné je prostředí, v němž se s oběma rostlinami lze setkat. Jedná se o lužní lesy značně bohaté na vlhkost. Jak konvalinky, tak medvědí česnek vlhkost a stín nezbytně potřebují. Jde také o aronovité rostliny. Mnohé z nich jsou jedovaté. Velmi podobné až totožné jsou rašící listy konvalinky a medvědího česneku.

Pozor na mýty

Především na internetu existuje spousta různých rad, které jsou ale většinou klamné. Typické je aroma obou rostlin. Říká se, že medvědí česnek má velmi silné aroma. Budete ale zkoumat každý lístek? Asi těžko. Stejně tak se hovoří o tom, že obě rostliny rostou výhradně ve stínu a medvědí česnek na slunci nevydrží. Pokud není sluníčko silné a nepálí na rostlinu celý den, pak bez problémů vydrží.

Typické znaky obou rostlin

My se podíváme hned na tři znaky, jež jsou pro obě rostliny charakteristické.

Vůně

V první řadě je zapotřebí zmínit vůni. Medvědí česnek je typický tím, že nádherně voní kompletně celá rostlina. U konvalinky se tradičně setkáváme s tím, že voní pouze samotný květ.

Růst listů

Typické jsou u obou rostlin také listy. U konvalinky vyrůstají prakticky pokaždé v páru. Samostatný list fakticky nenajdete. Naopak u medvědího česneku jsou charakteristické listy rostoucí přímo ze země, a to samostatně.

Listy konvalinkyListy konvalinky: Foto Pixabay

Listy medvědího česnekuListy medvědího česneku: Foto Pixabay

Tvar květů

I tady je situace typická. Tedy v případě, že daná rostlina aktuálně kvete. Zatímco konvalinka má květ podobný klasu s klasickými zvonečky, medvědí česnek se vyznačuje květem kulatým.

Květ konvalinkyKvět konvalinky: Foto Pixabay

Květ medvědího česnekuKvět medvědího česneku: Foto Pixabay

Medvědí česnek a konvalinka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.