Sázení cibule

Pěstování cibule je v našich podmínkách velmi oblíbené a rozhodně tak není od věci soustředit se na sázení této zeleniny. Cibule není nijak náročnou plodinou. O tomto faktu svědčí i to, že se nachází na většině zahrad. Obsahuje celou řadu vitamínů a lidskému tělu prospěšných látek. Pokud chcete být zdraví, pak by cibule neměla chybět ani ve vašem jídelníčku. Buďme tedy konkrétnější a podívejme se na sázení cibule pod drobnohledem.

Klasické sázení ze semínek

Pokud nepotřebujete úrodu hned tuto sezonu, pak volte sázení ze semínek. To se zdá i na první pohled mnohem jednodušší a rychlejší. Poté, co sazenice trochu vyrostou, je zapotřebí je přetrhat a vysadit na některý jiný záhon. Jinak je ale možné cibuli vysadit hustě do řádků a nechat ji růst. Pak se cibulky stejně sklidí a budete z nich mít sazečku na příští rok. Jinak ale není od věci soustředit se právě na cibuli sazečku a její pěstování.

Cibule sazečka

Určitě je třeba se rozhodnout, jestli chcete mít spíše menší cibulky, anebo opravdu velké cibule. V prvním případě není třeba dodržovat nějaké výrazné rozestupy mezi nimi. Co se týká samotného zasazení cibulky, tak ta půjde zhruba 2 centimetry pod povrch půdy. Pokud je záhon celý osázený, bude zapotřebí zahrnout jamky hřbetem motyky anebo můžete použít hrábě. Ty jsou schopny fungovat lépe a zahrnou naráz více jamek.

Cibulová sadba

Zajímavou možnost nabízí i cibulová sadba. Vysadit cibuli je tak zapotřebí již v březnu, a to do pařeniště. Ty nejhezčí sazeničky si pak vyberete. Při sázení je třeba zkrátit kořínky zhruba o dvě třetiny délky a nať o jednu třetinu. Pod povrchem půdy by tak měl být náznak cibulky a kořínků. Zkontrolujte si především to, jestli cibulka před zalitím nejde lehce vytáhnout. V opačném případě je nutné cibulku zasadit hlouběji a půdu jemně udusat.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.