Varné typy brambor

Když se procházíte po supermarketu a vybíráte brambory, pak vám určitě utane na mysli, proč jsou vlastně jednotlivé pytle označeny písmeny. Mimo to, že se díváte na jakost a cenu brambor, je třeba také brát v potaz i tento faktor. Při přípravě pokrmů právě z brambor by se mohl klidně stát jedním z rozhodujících. Prodeje brambor je zkrátka trochu alchymie. Pojďme tedy přehledně na všechny typy brambor a ukažme si, jestli je vhodnější kupovat varný typ A, B, C anebo D.

Varný typ A do salátů

Pokud hledáte brambory do salátu anebo jako klasickou přílohu, pak se jeví jako optimální varný typ A. Vařit by se měl ve slupce. Ostatně po uvaření bude brambor tuhý a pevný. Jistit si můžete být i tím, že se v žádném případě nerozpadne, a to i tehdy, když jej budeme vařit delší dobu. Pokud chcete třeba vánoční bramborový salát, pak není lepší volby.

Varný typ B jako univerzální příloha

Tento typ brambor je ideální především jako univerzálně řešená příloha. Stoprocentně se nemusíte bát dát je třeba do salátu anebo do polévek. Hodí se ale i do bramborového guláše. Jeho jedinou nevýhodou je částečné moučnatění. I tak ale lze brambory tohoto typu využít dle vašich potřeb.

Křehký varný typ C

Potřebujete-li mít bramborovou kaši anebo těsto, pak se jeví jako nejvhodnější varný typ C. Jedná se o brambory s ne příliš pevnou konzistencí. Velmi rychle se rozsypou. Do zmiňovaných jídel se ale hodí maximálně, jelikož pevnou konzistenci prostě nepotřebujete. Skvělé jsou z takovýchto brambor zejména bramborové placky.

Varný typ D na talíř nepatří

Posledním typem brambor, které je možné sehnat, je varný typ D. Ten je ale určen výhradně na průmyslové zpracování, takže je ideální s emu zdaleka vyhnout v případě, že brambory potřebujete k vlastní konzumaci. Pro dobytek je ovšem ideální záležitostí a vyjde cenově nejlépe.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.