OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zásady pěstování magnolie

Magnolie mají krásné, ba přímo okouzlující květy, a proto jsou do zahrad mnoha pěstitelů tolik žádané. I jejich tvar rozložité koruny a velké listy zdobí zahradu po zbytek roku. Nejčastěji se u nás pěstuje magnolie susan, která patří k druhům mrazuvzdorným. Magnolie a jiné opadavé druhy jsou jediné, které lze u nás dlouhodobě pěstovat.

Pěstování magnolie

Magnolie je solitér. Potřebuje dostatek místa, aby se mohla vyvíjet do všech stran. Na toto je třeba pamatovat již při sázení. Jednotlivé druhy magnólií se v nárocích liší, obecně lze říci, že magnólie jsou teplomilné dřeviny. Lze je pěstovat jak v nížinách, tak pahorkatinách. Keř magnolie umístěte na slunné místo a v závětří. Porostou vám i v polostínu, ale rostlina nebude tak bohatě kvést a dřevo bude hůře vyzrávat. Magnolie potřebuje výživnou, hlinitou a kyprou půdu, kterou je třeba udržovat stále vlhkou, ne však přemokřenou. Nevhodné jsou půdy jílovité, vápenité, těžké a takové, které rychle vysychají.

Výsadba magnolie

Pro výsadbu magnolie je dobré, když přidáte do kompostu zhruba jednu třetinu kompostu či rašeliny. Půda by měla být slabě kyselá až neutrální. Magnolii nesázejte hluboko. Po zalití je vhodné okolí keře namulčovat sekanou trávou, kůrou, listím anebo kompostem. Tím zajistíte rovnoměrnou vlhkost a vhodnou struktura půdy. Na podzim nahrňte k mladým rostlinám listí a kompost. Před příchodem mrazů byste měli květy raně kvetoucích druhů menších keřů a kultivarů přehodit netkanou textilií. Magnolii neokopávejte do hloubky, protože její kouřeny jsou blízko půdnímu povrchu a mohli byste je poškodit.

Řez u magnolie

Vzhledem k tomu, že magnolie se dodávají výhradně s balem nebo v kontejnerech, můžete provádět výsadbu i během vegetace. Nejlepším obdobím je však březen a duben. Výsadbu můžete provést také ještě na počátku podzimu, kdy je půda ještě teplá. Při koupi si zkontrolujte kořenový bal, jestli není přeschlý a u zakoupených sazenic zkontrolujte, jestli je větvení pravidelně rozložené na všechny strany. Dlouhé nevětvené výhony zkraťte nad pupenem, který směřuje ven z budoucí koruny. Řez u dobře narostlých keřů či stromů neprovádějte. Odstraňte akorát poškozené větve od mrazu či okousané od zvěře. Rány vždy pečlivě začistěte a zatřeteštěpařským voskem či latexovou barvou.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

8 komentářů

 1. JOLANA13 Odpovědět

  DOBRÝ DEN,MÁM ASI 5 ROKŮ MAGNOLII SUSAN,FIALOVOU A DRUHÁ JE HODNĚ SVĚTLE RŮŽOVÁ-NÁZEV NEVÍM,TA SVĚTLÁ ROZKVETE-PO PÁR TÝDNECH ODKVETE,PAK ODPOČÍVÁ,TMAVÁ NĚKDY ASI AK V DUBNU(PODLE POČASÍ) ROZKVETE A KVETE NEPŘETRŽITĚ AŽ DO KONCE ŘÍJNA AŽ ZAČÁTKU LISTOPADU.UŽ TO TAKHLE UDĚLALA PO 2 ROKY.NOSÍM JÍ 1-3 X MĚSÍČNĚ 2 KYBLE PĚKNÉHO KOMPOSTU(1:1 ODPAD ZE ZAHRADY A KRAVSKÝ HNŮJ-ULEŽELÉ) NEVYSÍLÍ SE A NEPŘIJDU O NI?ČÍM JÍ JEŠTĚ „PŘILEPŠIT?

 2. jana egenvaldova Odpovědět

  Dobry den mam skoro 3roky magnolii a jeste mi vubec nekvetla. Listy se vytvori ale kvety ne. Cim to muze byt nebo co udelat aby kvetla.? Dekuju

 3. Ludmila Kratochvílová Odpovědět

  Chci si zasadit magnolii. Kolik místa kolem sebe potřebuje? Mám blízko květiny.Do jaké vzdálenosti je přesadit?

 4. Eva Odpovědět

  Velmi se mi rozrostla magnolie stará 27 let..Několikrát odřezáno pár větví překážejících- do stran a jednou špička -stále roste -prý roste tím víc,když se řeže. Co nám dělat, Děkuji za odpověď

 5. Ndomlel Stanislav Odpovědět

  Zdravím,může se bez problému zastřihovat i řezat na yíšku i do tvaru? Je už moc vysoká a mohutná neúměrně k naší zahrádce.Dík za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *