Sázení cibule sazečky v několika krocích

Cibule sazečka

Možná vás v obchodech lákají síťovky plné sazeniček cibule sazečky. Mnoho zahradnictví i obyčejných obchodů nabízí takový sortiment. Pokud přemýšlíte o sadbě této cibule, poradíme vám. Zasaďte cibulky do záhonu a čekejte na úrody krásných a domácích cibulí. Jak na to, s tím vám už poradíme. Pojďme se na to podívat.

Jakou půdu zvolit?

Nejprve začneme s prostředím, kde budete cibuli sazečku sázet. Tato cibule má ráda propustnou půdu, která však není příliš suchá. Dobré je pěstovat cibuli ve vyvýšeném záhoně, například 1é cm nad okolním terénem. Půdu můžete také zlehčit ještě přidáním písku. Půda však musí obsahovat i humus. Proto je nutné abyste do země dali i asi 5 cm vysokou vrstvu kompostu. Půda by také neměla být příliš kyselá. Nejlepší je neutrální, popřípadě mírně zásaditá varianta. Proto můžete půdu posypat ještě mletým dolomitickým vápencem. Můžete však použít i dřevěný popel, který také trochu zvedne hodnotu pH. Navíc půdě dodá minerály.

Samotná sadba

No a jak cibuli sazečku sadit? Nejprve vytvořte na záhoně řádky, tedy rýhy, které budou hluboké asi jako sazenička. Cibulky ukládejte do záhonu špičkou nahoru a následně přihrňte zeminu, tak aby špička jen nepatrně vyčuhovala.  Koneček cibule by měly být těsně pod povrchem půdy, nebo jen nepatrně nad ním. Poté je dobré záhon pokrýt netkanou textilií. Tak vytvoříte dobré mikroklima, které je pro cibule tak důležité. Netkaná látka navíc pomáhá při ochraně proti škůdcům.

Zalévejte a hnojte!

Nakonec se budeme věnovat zalévání a hnojení. Cibule se správně zalévá mezi řádky. Moc vlhkosti může totiž cibuli, a hlavně její čerstvé nati ublížit. Plet je dobré jen velmi opatrně. Nesmíte totiž poškodit kořínky. Dobré je mulčovat opět mimo řádky. Nachází se zde totiž plevel, který drží v půdě vlhkost. Při postupném zvětšování cibule mulč odstraňujte. Hnojením provádějte tekutým organickým hnojivem, kterým přilepšujte sazeničkám hlavně první tři týdny po vysazení. Potom hnojte v intervalu tří týdnů.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.