Výsadba rajčat ven: My už máme sazenice na zahradě!

Výsadba rajčat ven

Zmrzlí muži jsou pomalu za námi a rozhodně se vyplatí dát na zahrádku mnohé sazenice. Nesmí mezi nimi chybět ani sazenice rajčat! Právě tyto tradiční rostlinky jsou již jakýmsi koloritem mnohých zahrad, případně balkonů. Jestliže vysazujete rajčata poprvé, anebo byste se chtěli třeba inspirovat nějakou jinou metodou, jste na správném místě. My se totiž zaměříme na jejich výsadbu, a to na malé políčko s tím, že okolo rostlin bude netkaná textilie. Pěstování se tak stane prakticky bezúdržbovým. Jak tedy na to?

Sazenice rajčat

Foto: Radek Štěpán

Přichystání půdního podkladu

V první řadě je zapotřebí vytrhat z půdy veškerý plevel. Pokud nějaký zůstane, nemělo by to ničemu vadit, stejně později pod netkanou textilií nebude schopen přežít. Když je vytrháno, můžete se pustit do zarovnání terénu. Bohatě vám postačí pouze práce s hráběmi. Terén se vyrovná a poté můžeme začít pracovat s netkanou textilií. Ta určitě při výsadbě rajčat nemusí být nutností, vzhledem k bezúdržbovému pěstování ale stojí za to její instalace.

Příprava netkané textilie

Pořídíme si netkanou textilii o rozměrech, které korespondují s daným místem na zahradě. Fólii roztáhneme vedle záhonu na trávník nebo jinou plochu. Ustřihneme ji zhruba na rozměry daného záhonu. Poté na něj fólii položíme a rozvrhneme si konkrétní body, kde budou následně otvory pro jednotlivé rostliny rajčat. Zakreslíme si body křídou a následně vystříháme potřebné otvory. Poté již můžeme začít umisťovat sazenice na místa. Rozhodně se vyplatí půdu po vyhloubení jamky ještě zalít.

Výsadba rajčat ven

Foto: Radek Štěpán

Vše dokončíte instalací opor

Když je vše hotovo, přistupte k instalaci opory. Optimální volbou jsou spirálovité tyče, které jsou výborné hlavně v tom, že se po nich rostliny rajčat plazí bez nezbytnosti uchycení prostřednictvím provázku. Nakonec už rostliny jen zalijete a máte vyhráno. Na podrobný postup se můžete podívat v následujícím videu.

Video: Youtube kanál Radka Štěpána 

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.