Salámový strom: Afričan v našich truhlících

Salámový strom

Salámový strom (Kigelia africana) vypadá tak trochu jako pohádkový strom. Na jeho větvích jsou zavěšeny štangle salámu. Plody tohoto stromu skutečně salámy připomínají, nicméně to je jediné, co mají s tímto masným výrobkem společného. Salámový strom je původem z Afriky, kde dorůstá klidně i 15 metrů na výšku. U nás tak úctyhodné rozměry nečekejte. Je to dáno tím, že tento strom musíme pěstovat v květináči, protože by si neporadil s českou zimou.

„Salámové“ plody

Plody tohoto stromu sice vypadají jedle, není tomu ale tak. Nedají se jíst člověkem, poslouží ale jako potrava některým zvířatům. Ve stádiu zralosti mohou dosáhnout až 12 kg. I když se nemůžete radovat z chuti plodů, můžete strom pěstovat pro nádherné květy. Ty jsou totiž velké až 15 cm a jsou velmi krásné. Pyšní se purpurovou barvou. Bohužel se jich dočkají jen ti nejzkušenější zahradníci. Domorodé obyvatelstvo věří, že všechny části stromu jsou léčivé, a co víc: že dokážou vyléčit všechny nemoci!

Salámový strom

Foto: Pixabay

Pěstování salámového stromu

Salámový strom je možné pěstovat pouze v interiéru (tedy žádné letnění). Semena před výsevem namočte na 48 hodin do vlažné vody (tu pravidelně vyměňujte). Poté je můžete vysít. Nádobu umístěte na slunné a teplé stanoviště. Substrát by měl být dostatečně výživný a dobře propustný. Není od věci na dně udělat drenážní otvory a vytvořit i drenážní vrstvu, aby mohla přebytečná voda odtékat.

Květy na jednu noc

Velkou zajímavostí jsou květy stromu. Mají purpurově tmavou barvu a narazit na ně je opravdovou raritou. Vykvetou totiž na jednu jedinou noc. Aby mohly být za tak krátkou dobu opyleny, je zapotřebí, aby své opylovače přilákaly nějakým opravdu silným způsobem. A tím je velmi silná vůně, kterou vydávají. Zatímco pro opylovače (netopýři, včely aj.) je tato vůně přímo omamná, my lidé ji vnímáme spíše jako zápach.

Zdroj: https://www.semena.cz/ostatni/763-salamovy-strom-kigelia-africana-semena-salamoveho-stromu-4-ks.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!