Zaštipování rajčat – důležité je zvolit správný interval i způsob. A kdy vlastně zaštípnout hlavní vrchol a které odrůdy nezaštipovat?

Sazenice rajčat

Zaštipování bočních vrcholů rajčat patří mezi činnosti, kterou by milovníci této zeleniny rozhodně neměli opomíjet. Ne pro všechny odrůdy se však tento způsob péče hodí. Co byste o zaštipování rajčat měli vědět, a jak na to?

Chutné rajče jedlé, někdy (nejspíše pro větší pestrost) nazývané též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), patři mezi zahrádkáři k velmi oblíbeným druhům pěstované zeleniny. A není divu – jeho plody jsou velmi chutné a obsahují řadů důležitých látek, jako například draslík, vitamíny C, B, E, karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein.

Jak zaštipovat rajčata

Aby však byla vaše úroda maximální a zároveň se vašim rostlinám obloukem vyhýbaly všechny plísňové choroby (a nejenom ty), měli byste se naučit správný způsob zaštipování. To však platí jen pro tyčkové odrůdy, rajčata keřová nebo stále oblíbenější divoká podobný způsob péče rozhodně nepotřebují.

Tyčková rajčata

Foto: Pixabay

Cílem této metody je prosvětlení koruny, je tedy třeba vyštípnout každý boční výhon, vyrůstající v úžlabině mezi dvěma velkými výhony. A to ideálně dříve, než dosáhne délky 10-15 cm. Jinak se rostlina vysiluje a na jejím stonku vznikají nebezpečně hluboké rány.

Kdy zaštípnout hlavní výhon

Ovšem přibližně na počátku srpna, kdy se na rostlině objeví 6 až 7 květenství, je vhodné zaštípnout i výhon hlavní. Důvod je prostý – pokud rostlinu pěstujete na záhonku, pak by rajčata z jeho květů již nestihla dozrát (k tomu od vykvetení potřebují asi dva měsíce) a rostlina by se zbytečně vysilovala. Ve skleníku je samozřejmě tento krok možné posunout.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-12759-tajemstvi-uspesneho-pestovani-rajcat, https://permaseminka.cz/poradna/pestovani-rajcat/jak-zastipovat-rajcata.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/prave-ted-muzete-vylepsit-budouci-urodu-rajcat

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)