Rozkvete mi barborka, i když venku nemrzne? Ano, ale je třeba ji na to připravit

V posledních letech je tato otázka stále aktuálnější. Řezání barborek je velmi pěkným zvykem, ovšem s jejich rozkvetením přesně na Štědrý den je to už o něco horší. Zvláště bydlíte-li někde v teplých nížinách a pořádné mrazíky se ne a ne vyskytnout.

Mimochodem barborky nejsou jen obyčejnou vánoční ozdobou. Naopak, tato tradice byla zavedena proto, abychom si prostřednictvím rozkvetlé třešňové větvičky mohli tak trochu zavěštit. Hodila se zejména mladým dívkám – pokud vykvetla na Štědrý den, oznamovala jim, že se v následujícím roce mohou těšit na vdavky.

Aby větvička barborky věštila správně…

Ovšem k tomu, abyste si něco podobného mohli vyzkoušet i vy, je třeba větvičku utrhnout přesně na svátek sv. Barbory a to 4.12. Ani dříve, ani později. Počítejme ale s tím, že jste to zvládli. Ale co když je venku sychravo, deštivo, ale po mraze ani památka? Pak se nemusíte bát vložit větvičky opatrně na dva dny do mrazáku. Je samozřejmě třeba dbát na opatrnost, v žádném případě se nesmí poškodit pupeny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A pokud místo v mrazáku nemáte, další možností je namočení barborek na deset minut do vázy s teplou (ale ne horkou) vodou. O bojí by mělo fungovat stejně spolehlivě.

Jak na to, aby barborka vykvetla

Poté seřízněte ostrým nožem konce větviček našikmo a vázu postavte do místnosti se stálou pokojovou teplotou. Nezapomeňte vodu pravidelně měnit a kontrolovat, zda nezahnívá. Sázkou na jistotu je lžička mleté skořice – díky ní se voda nekazí ani po dlouhé době.

Ovšem má to háček. Teplota v našich bytech je dnes o něco vyšší, než bývala za našich babiček a často se stává, že barborky vykvetou předčasně. Zejména těm, kteří bydlí v paneláku nebo zkrátka a dobře teplo nade všechno milují, bych doporučila s řezem barborek oproti doporučovanému datu asi 4-5 dní počkat. Načasování by pak mělo být víceméně přesné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)