Sadba žampionů: Co všechno udělat pro skvělou úrodu

Žampiony

Milujete houby a nedokážete si bez nich svůj život představit? Aby taky ne, vždyť jsou chuťově skvělé a jakékoli jídlo dokážou neskutečně oživit. Teď v zimě je to sice s houbami poněkud složitější, nicméně přesto si lze ty čerstvé dopřát klidně i z vlastních zdrojů. Stačí si je jen vypěstovat. Sadba žampionů není nijak drahá. Koupit ji lze i za cenu do 200 korun. Pokud ale chcete mít skvělou a bohatou úrodu, musíte se o ni starat. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Výběr sadby je klíčový

Pokud si sadbu žampionů nenecháváte poslat z některého eshopu určitě vsaďte na takovou, která nevypadá nijak proschle. Ideální je taková, která není dlouho zavřená v prodejně při pokojové teplotě. Určitě se podívejte na datum plnění sadby. Ideálně by se měla mimochodem uchovávat při teplotě pohybující se kolem 10 stupňů Celsia. Do sadby jako takové ale bohužel nevidíte.

Sadba žampionůSadba žampionů: Foto Radek Štěpán 

Sadbu pořádně promíchejte se zeminou

Kostka se prodává tak, že její drtivou většinu tvoří substrát prorostlý myceliem. Je bílošedý a počítat můžete s tím, že z v něm budou patrné řeziny, respektive kousky dřeva. To je také prorostlé oním podhoubím. Na oné kostce je sáček se zeminou. Ten se rozřízne a zemina nasype na substrát prorostlý podhoubím. Do okrajů kostky zapíchejte špejle a kolem nich omotejte kuchyňskou fólii.

Sadba žampionůSadba žampionů: Foto Radek Štěpán 

Vlhkost jako alfa a omega

Velmi důležitou roli hraje při pěstování žampionů bezesporu vlhkost. Ihned po smíchání substrátu s kostkou prorostlou myceliem je třeba celou směs dokonale zalít. Jinak byste tak měli činit každý den s tím, že není od věci substrát také rosit. Zkrátka vlhkost musí být patrná neustále. Díky přítomnosti kuchyňské fólie ale sadba žampionů jen tak rychle nevyschne. Co se týká samotné úrody, ta může činit klidně i 10 kg. Sklízí se ve vlnách. Najednou může vyrůst bez problémů i 10 kusů hub. Sklízejte je tak jako klasické lesní houby vykroucením ze substrátu.

Zdroj info: Autor

Žampiony z vlastní sadby: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.