Hortenzie: Vyhněte se těmto čtyřem chybám a těšte se z jejich bujného kvetení

hortenzie

Od jara do léta zaplavují zahradnictví a květinářství půvabné hortenzie v mnoha pestrých barvách. Právě díky jejím květům si hortenzie získaly srdce u mnoha pěstitelů, kteří se každoročně těší, až jim na zahradě opět vykvetou. V případě, že nějakou máte nebo si ji chcete pořídit, pro správné pěstování je dobré vyhnout se těmto chybám. Stačí opravdu málo a vaše hortenzie budou prosperovat

Umístění hortenzií je zásadní

Umístit hortenzie do stínu, nemusí být to správné, protože i tento druh rostlin potřebuje světlo. Citlivější druhy nebo ty v nádobách, bude vhodné umístit na rozptýlené světlo. Nádobové hortenzie lze pomalu zvykat i na sluneční paprsky a poté je vysadit na slunné místo do záhonu. Naopak u druhů, které mají pestré květy – červené, růžové a další, budou potřebovat slunce – ve stínu by byly vybledlé.

Pohlídejte také pH půdy

Je obecně známo, že hortenzie potřebují pH půdy 5–6,5, což znamená mírně kyselý substrát. Některé hybridy, které můžeme koupit v květinářství, již takovou kyselost nepotřebují. Vždy je však lepší jim poskytnout rašelinu, ve které budou spokojené. 

Navíc, pokud jim nezajistíte lehkou a živnou půdu, nebude se jim dařit, což je další problém, kterému je třeba se vyhnout. Určitě neváhejte pořídit speciální substrát pro hortenzie nebo si ho sami namíchejte z rašeliny, písku a kompostu. Přidat můžete také bodlinky z jehličnanů. Poměr dodržujte vždy po jednom dílu. 

Hortenzie
Foto: Pixabay

Chybami se člověk učí

Vodu hortenzie potřebují s určitou pravidelností, protože jejich podklad je dokonale propustný, tím pádem také rychleji vysychá. Jednoduše řečeno, na hortenzie musí mít člověk čas. Jakmile jste vášnivý cestovatel a pravidelně odjíždíte, hortenziím se dařit nebude. Ještě horší je, když necháte půdu u hortenzií proschnout a poté je ve snaze zachránit, utopíte v blátě. Myslete na to, že v letním období mají velkou spotřebu vody. Platí to samozřejmě i pro hortenzie v nádobách. Určitě keříky zalévejte každý den. Tento problém s prosycháním lze také vyřešit závlahou či mulčovací kůrou.

Poslední chyba v péči o hortenzie

Čtvrtá chyba bývá nejčastěji v hnojení. Jakmile budete sázet hortenzie, dopřejte jim kompost a dále je přihnojte za dva roky pomocí tekutého hnojiva. Dále také přihnojujte rostliny než nasadí květ – rostlinu s květem nehnojte. Dále byste měli hortenzie přihnojit v létě a v září, protože jejich dřevo musí vyzrát, aby bylo odolné vůči mrazům. Na zimu pak přikryjte kořeny rašelinou a koncem zimy přidejte kompost. S přihnojováním začněte již v březnu či dubnu.  

Zdroj: https://www.marthastewart.com/2124759/hydrangea-care-mistakes-fixes, https://www.bloomingbackyard.com/hydrangea-mistakes/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)