Jak na pěstování cibule

Cibuli patří přední místo v oblíbenosti pěstování zeleniny. Není divu, vždyť je nepostradatelná v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů. Je hojně užívaná také jako lék při nachlazení a bolestech v krku. Má mnoho vitaminů a minerálů. Nejhodnotnější je samozřejmě v syrovém stavu. Cibule má mnoho druhů, s nimiž se běžně setkáváte na pultech supermarketů. Vypěstovat si některý druh zvládnete i vy na své zahrádce a věřte, že bude mít lepší chuť než ta z obchodu.

Způsoby pěstování cibule

Cibuli je možné pěstovat z předpěstovaných sazenic, z přímého výsevu či z cibulové sazečky, což je nejběžnější způsob pěstování, který vám přiblížíme. Při výběru sazečky buďte obezřetní. Ideální cibule sazečka je v průměru od 4 do 15 mm. Vyhněte se sazečkám poškozeným a nahnilým. Výsadba cibule v průměru 10 mm může začít v období konce března a počátkem dubna. Vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 10 cm. Řádky mějte od sebe vzdáleny minimálně 25 až 30 cm. Snažte se, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch.

Péče a sklizeň

Během vegetace se snažte udržet cibuli bez plevele a kypřete půdu. Někdy je nutné půdu zavlažit. Dodržte termín sklizně cibule, což je většinou na konci července. Kdy už je čas cibuli sklidit, poznáte velice snadno. Nať začne žloutnout, zasychat a polehne. Cibuli vytáhněte a nechte ji volně na záhoně týden až dva dosušit. Samozřejmě k tomu budete potřebovat slunečné počasí. V případě deštivého počasí cibuli svažte do svazků a zavěšenou ji nechte dosušit.

Jak cibuli skladovat

Cibuli jste si vypěstovali a je velmi důležité také to, jak ji uskladnit, aby vám co nejdéle vydržela. Cibuli již bez natě a bez zaschlých kořenů ukládejte v dřevěných či papírových krabicích na suché a vzdušné místo. Pokud by se vám náhodou stalo, že by teplota v zimě v místnosti klesla pod 3 °C a cibule by vám namrzla, po rozmrznutí ji ihned spotřebujte. Cibuli můžete skladovat i v copech s ořezanými oschlými kořeny. Takto svázanou ji můžete využít jako dekoraci.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.