Sadba brambor

Brambory jsou v našem jídelníčku velmi oblíbenou potravinou, o čemž svědčí fakt, že není ani možné vyjmenovat všechny způsoby, jak se brambory připravují a servírují na náš stůl. Jsou nejen chutné, ale i hodnotné, protože obsahují spoustu nutričních látek. Jsou bohaté na minerály, vitaminy, bílkoviny a obsahují jen minimum tuku. Většina z nás si kousíček místa na své zahrádce pro pěstování brambor udělá. A vy, kteří váháte, se k nám po přečtení článku snad také přidáte. Sadba brambor není totiž žádná věda.

Příprava záhonu na sadbu brambor

Důležité je připravit si vhodnou půdu pro sadbu brambor. Ta by měla být lehká až středně těžká, bez kamenů, na slunném místě. Rozmezí od posledního pěstování brambor na této půdě by mělo být minimálně čtyři roky. Důležité je také hnojení, které se přidává na podzim. Pokud jste tak neučinili, nevadí, ale na jaře již přidejte pouze kvalitní kompost. Před samotným sázením je nutné provést kypření a odstranit případné vytvořené hroudy.

Předkličování a sázení

Kupte si zdravou sadbu osvědčených odrůd. Brambory nechejte naklíčit nejméně 6 týdnů před sadbou. Zhruba na 3 týdny je umístěte do tmavé místnosti, kde bude teplota od 8–12 °C. Jakmile začnou mírně klíčit, zvyšte teplotu na 12–18 °C a zajistěte dostatek světla. Brambory vysazujte zhruba od poloviny dubna. Brambory sázejte mělce do zhruba 8-10 cm hlubokých brázd klíčky nahoru a nahrňte na ně co nejvyšší vrstvu půdy. Vzdálenost řádků není až tak důležitá, mohou být ve vzdálenost asi 50 – 60 cm. Brambory okopávejte, abyste udrželi povrch půdy bez plevelů.

Sklizeň a uskladnění

Pro sklizeň na zahrádce je nejlepší ruční sběr, protože tímto brambory až tak nepoškodíte. 14 dní před tím, než se rozhodnete brambory sklízet, byste měli odstranit nať. Nejlepší počasí na sklizeň je sucho a teplota kolem 12 °C. Brambory před uskladněním do sklepa nechejte 1-2 dny osušit a zhruba 14 dní vydýchat na tmavém místě při teplotě 12–18 °C. Nyní už můžete brambory uskladnit. Jejich ideální skladovací teplota je 4–6 °C a doporučuje se uskladnění ve sklepě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.