Sadba hub přímo z lesa

To, že se dá pěstovat hlíva ústřičná a žampiony, to jistě víte. Mimo to lze ale pěstovat bedly, kozáky, lišky či hříbky. Musíte však vědět, jak těmto houbám připravit pro pěstování vhodné prostředí, kde získáte sadbu a jak se o ni musíte starat. A právě pro vás, kteří jste se rozhodli pěstovat houby přímo na vaší zahrádce, je následující článek.

Pěstování hub na zahrádce

Lesní houby je možné pěstovat i na zahradě, nicméně je však potřeba mít vhodné stanoviště. To znamená takové místo, kde je stín, vlhčí půda a také vhodné stromy, kterými jsou například buky, duby, břízy, ale i jehličnaté stromy – smrky, borovice, jedle. Stromy jsou potřeba proto, že mnoho druhů hub žije v symbióze s dřevinami. Jestliže tyto stromy na zahradě nemáte, musíte je vysázet. Jak je vidět, pěstování hub na zahradě není nejspíš pro každého z vás, jelikož nemáte vhodné stanoviště se stromy. Bohužel ani úspěch není nikdy zaručen, ale pokusit se o to můžete. Jednodušší cestu představuje sadba žampionů, kterou můžete mít doma.

Sadba lesních hub

Jestliže máte zahradu se stromy poblíž lesa, máte výhodu. Houby se velmi často rozšiřují z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub si na svoji zahrádku můžete přinést s mulčovací kůrou. V té bývají obsaženy zpravidla spory smržů. Velmi často se objevují také v různých substrátech pro rostliny s obsahem rašeliny a kůrové drti. Taktéž se vyskytují na pařezech či větvích. Houbová sadba vyžaduje i následnou péči, zejména ji musíte udržovat dostatečně vlhkou kropením navečer, aby podhoubí přes noc dostatečně nasáklo. Zalévat byste měli i v době, kdy se již tvoří těla hub.

Sadba hřibovitých hub

Lesní houby a jejich sadba je možná také pomocí profesionálně připravené, a navíc testované sadby hřibovitých hub. Koupit ji můžete jako práškovou směs, která je připravena z podhoubí anebo spor. Pořídit si můžete také suspenzi s živými zárodky, ve které je obsaženo několik druhů lesních hub. Nejčastěji jsou to hřib smrkový, kozák březový, křemenáč osikový a další, vše záleží na konkrétním přípravku. Aplikace práškové směsi a suspenze je v podstatě stejná. Lijte či sypte je přímo ke kořenům stromů zhruba do hloubky 20 cm a v kruhu asi 1–2 metry kolem kmenu stromu. Spory můžete očkovat ke kořenům při teplotě nad 10 °C, to znamená od jara do podzimu. Základem je udržovat půdu stále mírně vlhkou. Další možností, která se vám nabízí, je koupit si přímo sazenice stromů, které mají naočkované podhoubí.

2 komentáře
  1. ropucha251@gmail.com'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *