Instalujeme zahradní oblouk – jak na to?

Oblíbené zahradní oblouky dnes můžeme využívat různými způsoby. Jedním z nich ten, že díky nim vytvoříme doslova unikátní a velmi moderní vstup do naší zahrady. To ale není jediná možnost, jak ho využít. Stejně tak přijde vhod i varianta, kdy slouží pouze jako zahradní dekorace. V obou případech rozhodně nebudeme zklamáni, jelikož současný oblouk na růže, který je na našem trhu k dispozici, zaručeně splní očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků, a to právě s ohledem na dokonalý vzhled jednotlivých prvků. Pojďme se tedy podívat, jak na správnou instalaci.

Než se na ni ale přímo zaměříme, je třeba dodat, že záleží také na konkrétní konstrukci nebo materiálu. Jedině ta koupená u kvalitního prodejce je zárukou právě dobré stability, dlouhé životnosti a stoprocentní funkce. Nyní tedy máme jasno a tak můžeme začít tím, jak umístit kovové zahradní oblouky.

Mnohdy stačí zapíchnout do země

Zapomeňte na to, že by vás snad čekala jakkoliv náročná instalace s kopáním, nebo snad s nutností betonování základů. Dnešní kovový oblouk na růže, který patří mezi základ současné nabídky, je konstruován tak, aby ho stačilo do země pouze zapíchnout. Jeho spodní část je tedy vybroušena do ostré špičky, aby do zeminy snadněji pronikla. V tomto směru samozřejmě bude potřeba více síly, aby byly hroty zatlačeny do země až po své okraje, ale jakmile je hotovo, můžete si být jisti stabilitou a celkovou pevností. Samozřejmě vše se odvíjí také od kvality zeminy, která je v místě, kam dané oblouky na růže instalujete.

Jsou i varianty bez nutnosti přímého ukotvení

Zatímco kovové varianty skutečně vyžadují tuto instalaci, jsou i varianty, u kterých to není třeba a stačí je pouze na dané místo postavit. Samozřejmě jedná se o řešení, které není pouhý zahradní oblouk kovový, ale často se jedná o dřevěný prvek, který je třeba nejprve smontovat. Následně vidíme jak klasickou konstrukci, tak i prostor pro dva květináče. Ty nejenom celý prvek příjemně ozvláštní, ale logicky budou právě oni a hlína v nich samotných vytvářet potřebnou zátěž, která tento zahradní oblouk udrží na potřebném místě. Tato varianta přijde vhod i při dodatečném přesunu, kdy není nutné žádnou součást prvku vyndávat ze země. Oblouky nejsou jedinou skvělou zahradní dekorací. Mohli by jste také oceni zahradní můstky, které se skvělé hodí jako přemostění pro malý potůček. Vaše sousedé zblednou závistí!

Umístěním to nekončí

Ačkoliv se zdá, že samotná instalace je prvním a zároveň posledním krokem, není tomu tak. Pokud nechcete mít dřevěný, nebo kovový oblouk na růže pouze ve svém klasickém kovovém vzhledu, ale toužíte po tom, aby lépe splynul s vaší zahradou, je třeba začít s pěstováním specifických rostlin. Jak už napovídá sám název jednoho z oblouků, a to zahradní oblouk pro popínavé rostliny, jsou ideální přesně ty, které patří do takzvaného druhu těch popínavých. To znamená jediné, a to možnost, že se daná rostlina doslova obepne kolem celé konstrukce a vytvoří tak unikátní zelenou, doslova přírodní bránu právě do vaší zahrady. A ačkoliv dané pěstování může být náročnější, rozhodně se ho není třeba obávat, jelikož je perfektní cestou k tomu, jak si dopřát dekorační prvek, který vaši zahradu skvěle zvelebí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.