Sadba žampionů jako skvělý zdroj hub

Milujete čerstvé houby a chybí vám jejich chuť v zimě? Pokud ano, tak rozhodně nemusíte kupovat houby ze supermarketů, v nichž mohou být obsaženy zdraví škodlivé látky anebo mohou být zapařeny díky nevhodnému balení. Ideální je si vypěstovat houby doma mít je k dispozici vždy, když na ně dostanete momentálně chuť. Takové plněné žampiony přímo ze sadby, již si umístíte doma každopádně stojí zato. Sadba přitom stojí kolem 200 korun a se staráním se o ni určitě není žádný problém…

Žampionový neprorostlý substrát

Asi nejdůležitějším faktorem při pěstování žampionů v sadbě je logicky žampionový substrát. Jediný rozdíl mezi tímto substrátem a klasickou rašelinou či jiným typem hliněného podkladu spočívá v tom, že je žampionový substrát naočkovaný houbou. Při vhodné zálivce vám v něm poroste i nějaká ta plevel, ale primárně jistě vyrostou žampiony jakožto užitkové rostliny. Určitě je dobré se soustředit na to, abyste věděli, jestli máte prorostlý substrát, anebo neprorostlý. Ve druhém případě jej musíme nechat být v prostředí mezi 20 až 24 stupni Celsia a za nějakých 18 dní dojde k jeho prorostení houbou.

Prorostlý substrát a peče o sadbu

Prorostlý substrát poznáte především podle barvy. Svrchní část sadby žampionů je pokrytá bílým povlakem. Někdy může být vaše žampionová zahrada i lehce šedivá. Pak je již nutné odstranit ze sadby igelitový obal, aby se případně nové žampiony mohly chytit. Povrch substrátu velmi jemně narušte. Dojde tak k provzdušnění a vlastně i zkvalitnění půdy. Půdu pak srovnejte.

Zalévání a další detaily

V podstatě všechny houby jsou tvořeny zhruba z 90% vodou. Žampiony tak potřebují velkém množství vláhy. Optimální je sadbu denně zalévat anebo alespoň rosit. Zalévání by mělo být stejné při každé plodné vlně. Těch by mělo být alespoň šest. Již vyrostlé a ke sklízení vhodné žampiony neokrajujte přímo v sadbě, ale jemně je pouze vykruťte a až potom je upravte dle libosti a konkrétního použití. Zamezte určitě přístupu hmyzu, jinak dojde k červivění hub.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.