S dlouhou výdrží čerstvého zázvoru pomůže pomůcka, kterou máme všichni doma

Zázvor

Nejspíš to velmi dobře znáte. Pořídíte si v obchodě čerstvý oddenek zázvoru, abyste měli do foroty při přípravě léčivého čaje nebo jen tak na chuť, a on vám po týdnu či dvou v lednici nenávratně zplesniví. A přitom na to zpočátku nevypadá – je krásně tvrdý, pyšní se svěží barvou i vůní. A přesto se jednoho dne objeví plíseň.

V takové chvíli je nutné zázvor vyhodit celý, odkrajovat jen poškozenou část se nedoporučuje. Plíseň totiž už v tu chvíli nejspíš prorostla celým tělem zázvoru a spolu s ní i škodlivé aflatoxiny.

Vezměte si k ruce obyčejný igelitový sáček

Tak co tedy s tím? Začněte už správným výběrem. Zázvor musí dobře vonět, nesmí být nikde poškozený a na první pohled vás zlákat i svou hladkou (nikoli scvrklou) slupkou. A mimochodem – nesmí být ani vlhký, třeba z důvodu špatného skladování.

Zázvor

Foto: Pixabay

Zázvor poté uložte do sáčku (nejlépe se zipem), vymáčknete všechen vzduch, dobře uzavřete a vložte do šuplíku na zeleninu. Vydrží tu bez potíží několik týdnů. Další možností je papírový sáček. Do něj vložte ještě papírový ubrousek, na něj položte zázvor a sáček dobře uzavřete. Nakonec ho vložte do vzduchotěsné krabičky a uložte kdekoliv v lednici. Trvanlivost je obdobná jako při prvním postupu, jen se vyhnete využití igelitu.

K zamrazení přizvěte potravinářskou fólii

Potřebujete zázvor uskladnit na několik měsíců nebo jednoduše nemáte místo v lednici? Dobře ho osušte a obalte potravinářskou fólií. Ale opravdu pečlivě, nebojte se pořádně přitlačit. Takto upravený zázvor jednoduše zamrazte. V případě potřeby ho vytáhněte a nastrouhejte, zbytek znovu omotejte fólií a uložte zpět.

Zázvor naložený v alkoholu

Zázvor také lze oloupat, nakrájet a přelít vodkou. V lednici vám vydrží opravdu dlouho, navíc nebudou poškozeny jeho senzorické vlastnosti. Před použitím ho stačí nechat dobře okapat.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)