Cibuloviny

Cibuloviny: myslete na jejich výsadbu už brzy na jaře

Cibuloviny, jako jsou například tulipány, hyacinty, narcisy či krokusy patří mezi první posly jara. Obvykle je vysazujeme už na podzim. Pokud jste to ale nestihli, můžete to napravit ještě teď. Někdy je prostě právě na jaře lepší výběr cibulovin v zahradním centru nebo seženete rostlinku, kterou se vám na podzim sehnat nepodařilo. To ale vůbec nevadí, vysadit je můžete úspěšně i teď.

Jaké koupit cibulky?

Pokud máte na výběr z více cibulek stejného druhu rostliny, vždycky si vyberte tu největší. U ní je totiž větší pravděpodobnost, že opravdu dosáhne takového květu, jaký by měl být. Cibulky před koupí zkontrolujte, jestli je na nich vše tak, jak má být. To znamená, že by měly být bez plísně, hniloby nebo nějakého mechanického poškození. Jakákoli malá ranka na cibulce způsobuje oslabení rostliny – a ta je pak náchylnější na choroby. Doma cibulky skladujte na tmavém a suchém místě, než je vysadíte.

Cibuloviny

Cibuloviny: Foto Pixabay

Cibulky vysazené na jaře

Pokud cibulky vysadíme až na jaře, je zde určitá pravděpodobnost, že si nedokážou vytvořit dostatek kořenů, budou vytáhlé a nevykvetou. Dostupné jsou ale rychlené druhy, které můžete nasadit v těchto jarních dnech a na podzim si užít jejich krásu. Rychlené cibulky jsou ale obvykle dražší a nejsou natolik odolné.

Kam je vysadit?

Jarní výsadbu cibulovin směrujte do řídkého trávníku. Vhodné je umístit je pod opadavé stromy a vyšší keře, takže rostlinky dostanou přiměřené množství slunečního světla, ale také stínu. Výjimku v tomto případě tvoří ořešák, který má příliš těžké listy, které způsobují problémy s klíčením cibulovin. Navíc ořešák si stahuje okolní vodu sám pro sebe, takže by cibulky mohly trpět nedostatkem vláhy. Cibuloviny můžete vysadit ale také do trvalkového záhonu, který nemulčujete.

Cibuloviny: Foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *