Divizna

Divizna nemusí být jen žlutá: své místo najde v okrasné zahradě

Když se řekne divizna, mnozí z nás si vzpomenou na vzpřímenou rostlinu se žlutými květy. Hned nás také napadne její léčivé využití. Divizny si ale v současnosti dobývají místo i v dekorativní zahradě. Existuje spousta okrasných druhů, které upotřebíte i ve své zahradě. Divizna vydrží na svém stanovišti klidně i čtyři roky. Nejčastěji je pěstujeme jako rostliny dvouleté. Vzhledem k tomu, že se snadno přesévají samy, nemusíte se nad jejich udržováním v zahradě příliš zamýšlet.

Druhy divizny

Divizna je rod, který latinsky označujeme jako Verbascum. Zahrnuje celkem asi 300 druhů. Pro tyto rostliny je typická přízemní listová růžice a výrazné listy, které mají stříbřitou barvu a jsou pokryté jemnými chloupky. Z této růžice se táhne dlouhý vzpřímený a dost pevný stonek. Ten obkvétá a produkuje různě velké květy různých barev. Divizna má svůj původ v sušších a slunných oblastech Evropy a Asie.

Divizna bílá

Divizna bílá: Foto Pixabay.com

Divizna velkokvětá i malokvětá

Densiflorum je asi neznámějším a nejpěstovanějším druhem divizny. Tato dvouletá rostlina dorůstá výšky až 250 cm. V červenci obvykle vykvétá a produkuje typické jasně žluté květy. Velmi podobné jsou také divizna malokvětá (V. lapsus) a divizna sápovitá (V. phlomoides). Vyberte pro ně slunné stanoviště. Od května do července je můžete vysévat přímo na určené konečné stanoviště.

Divizna brunátná

Divizna brunátná (V. phoeniceum) má fialové květy a od předchozích druhů se liší také svou výškou – dorůstá maximálně 70 cm. Je to víceletá rostlina, která patří mezi stepní druhy, proto se hodí na sušší stanoviště. Některé odrůdy mohou mít bílou, růžovou či purpurovou barvu.

Divizna černá

Divizna černá (Verbascum nigrum) je vhodná spíše do vlhčí půdy. Dobře se jí daří na slunci, ale také v polostínu. Dosahuje výšky obvykle od 60 do 120 cm. Na přelomu června a července se objevují tmavě žluté květy. Některé odrůdy nakvétají bíle.

Divizna: Náhledové foto Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *