Citronová tráva: pěstujte ji jako léčivou bylinu i zahradní dekoraci

Citronová tráva

Citronová tráva (Cymbopogon stratus) je v poslední době čím dál oblíbenější rostlinou. Slouží jako zahradní dekorace, která přidá do vaší zahrady strukturu. Navíc ji můžete použít také při vaření, nebo při přípravě domácí kosmetiky či domácích čisticích prostředků. Pochlubit se může svými desinfekčními, antioxidačními a také protizánětlivými účinky. Tato rostlina dorůstá výšky až 1,5 metru, s čímž je při pěstování třeba počítat. Roste v trsech. Listy rostliny jsou dlouhé a kopinaté a vydávají typickou citrusovou vůni.

Vhodná pro svěží vůni

Citronovou trávu můžeme pěstovat také v našem podnebí, nejlépe ale v nádobě. Je dobré umístit ji do blízkosti zahradního posezení, protože citrusová vůně rostliny přirozeně odpuzuje komáry. Budete si tak moci dopřát odpočinku bez tohoto dotěrného hmyzu a současně si užívat skvělé vůně rostliny.

Citronová tráva

Citronová tráva: Foto Pixabay

Kde pěstovat?

Citronová tráva upřednostňuje slunečná a teplá místa, která jsou navíc chráněná před větrem. Obvykle je pěstujeme ve velkých nádobách, které s nástupem mrazů přemístíme do místnosti, kde je chlad, ale nehrozí pokles teploty pod bod mrazu. Zaléváme poměrně hojně, avšak v domě zazimování zálivku omezíme na minimum. Je dobré rostlinu hnojit vícesložkovým hnojivem.

Péče o rostlinu

Na jaře po období klidu seřízneme trávu tak, aby byla vysoká jen 5 cm nad zemí. Poté je vhodné rostlinu přesadit do větší nádoby a aspoň část zeminy vyměnit za novou. Tuto rostlinu můžete rozmnožovat jednoduchým dělením – z mateřské rostliny oddělíte část trsu a nasadíte do jiné nádoby. Na zahradě poslouží jako okrasná tráva, ideální je ale také pro květinové zátiší na balkoně či terase.

Využití v kuchyni

Z citronové trávy se mohou konzumovat všechny nadzemní části. Můžete ji konzumovat čerstvou i sušenou (obvykle mletou na prášek). V asijských obchodech můžete sehnat také nakládanou citronovou trávu. Citronová tráva je skvělým doplňkem drůbežích i rybích pokrmů, používá se do salátů i na přípravu dezertů. Velmi známý je také čaj vytvořený z této rostliny. Vývar z citronové trávy (a například zázvoru – obojí stačí povařit 5 minut) se zalije vodou a osladí a podává jako osvěžující limonáda.

Využití jako léčivé bylinky

Citronová tráva má mnohé léčivé účinky na lidské tělo. Kromě těch, které jsme již jmenovali výše (desinfekční, antioxidační a protizánětlivé), to jsou například ještě relaxační účinky. Rostlina totiž působí antidepresivně. Navíc zlepšuje koncentraci a paměť a zrychluje metabolismus. Pokud často trpíte opary, zaměřte se na pravidelnou konzumaci této rostliny.

Zdroje: https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/trawa-cytrynowa-uprawa-i-zastosowanie-trawy-cytrynowej-aa-JpEF-7ATr-6Dbr.html

Citronová tráva: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!