Ruměnice pospolná vás zbaví komárů

Ruměnice pospolná

Jaro je v plném proudu, a tak se nám na zahradách a kolem domů začínají hromadit houfy červenočerných, nevábně vypadajících brouků. Lidově se jim říká ploštice, někdy také hrobaříci, kněžínci, muzikanti atd. Málokdo ovšem tuší, že odborný název tohoto brouka zní ruměnice pospolná. Jejich přítomnost přirozeně děsí každého hospodáře, není však důvod k žádným obavám. Ruměnice nejsou škůdci. Naopak. Jejich výskyt je žádoucí a ve výsledku může být i prospěšný.

Jak poznáte, že se jedná o ploštice?

Ruměnice pospolná je hmyz patřící do čeledi ruměncovitých (pyrrhocoridae) a v podstatě není možné ji zaměnit, protože má velmi charakteristické zbarvení na zádech. Červená křídla s černými tečkami jsou jejich přirozené mimikry, které jim slouží hlavně na odpuzení ptáků. Ploštice většinou nejsou větší než jeden centimetr a vyskytují se ve větších houfech zpravidla u zdí starých domů, jejich oblíbeným místem jsou ale také lípy, jejichž šťávou se živí, akáty nebo také jírovce.

Ruměnice pospolnáRuměnice pospolná: Zdroj obrázku Pixabay.com

Je ruměnice škůdce, nebo pomocník?

Přestože se to tak na první pohled může jevit, ploštice nepatří mezi nijak nebezpečný hmyz, který by bylo nutné okamžitě bez milosti hubit. Pro člověka není nebezpečný vůbec a nijak výrazně neublíží ani rostlinám. Přítomnost ploštic v blízkosti domu, navzdory nepříjemnému estetickému dojmu, může mít ovšem i pozitivní přínos. Živí se totiž, kromě jiného, také mrtvými těly jiných živočichů.

Ruměnice pospolnáRuměnice pospolná: Zdroj obrázku Pixabay.com

Léto bez otravných komárů

Velmi cenným pomocníkem může být ploštice třeba v boji proti všudypřítomným komárům, kteří nám často znepříjemní letní pohodu při večerním posezení na zahrádce, nebo nás v noci nenechají spát. Odpuzuje je specifickým kyselým pachem, který vydává. Máte-li tedy na zahradě ruměnici pospolnou, je to pro vás spíše dobrá zpráva. Ochrání vás proti dotěrnému hmyzu a vy ušetříte za repelent.

Ruměnice pospolná: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.