Topinambur: Jedlá slunečnice dosáhne až 3 metrů výšky

Topinambur - hlíza

Kdo zná topinambur, zřejmě ví, že se jedná o jedlé plody, které se používají obdobným způsobem jako třeba brambory. Už málokdo ale ví, že se jedná o hlízu slunečnice. Tato slunečnice patří do stejného rodu jako slunečnice roční (Helianthus anuus), a jmenuje se slunečnice topinamburová (Helianthus tuberosus). Na rozdíl od obrovské slunečnice roční, má topinamburová slunečnice menší květy, ale může také dosáhnout úctyhodné výšky – až 3 metry!

Topinambur jako chutná příloha

Tato hlíza je dostupná již v mnohých supermarketech – vypadá podobně jako zázvor. Jedná se o světle hnědou hlízu, která má velice jemnou chuť. Můžeme ji tak použít v kuchyni do spousty jídel, jedná se totiž o dokonale všestranou plodinu, kterou můžete nahradit brambory. Na rozdíl od nich ale obsahuje velké množství vlákniny, známé jako inulin (základní stavební látkou brambor je oproti tomu škrob – což je v podstatě cukr). Tento typ vlákniny je výhodný v tom, že množství do 80 gramů je naše tělo schopné zpracovat i bez potřeby inzulinu.Slunečnice topinamburováSlunečnice topinamburová: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstování topinamburu

Dobrou zprávou je, že topinambur si můžeme vypěstovat i v českých zahradách. Vyberte mu slunné stanoviště, které je pokud možno v závětří. Jestliže nebude rostlina v závětří, bude potřebovat podporu – vystačíte si se šňůrami uvázanými mezi dvěma kůly. Topinambur není nijak náročný – postačí mu půda, který není bohatá na živiny a bude tolerovat jak horko, tak také chlad. Pokud ho budete pravidelně zalévat, je to pro něj ideální, dokáže ale strpět i sucho. Vysazujeme jej na jaře do hloubky 10 až 15 centimetrů. Jednotlivé hlízy by měly být ve vzdálenosti 20 až 30 centimetrů od sebe.

Kolik topinamburu pěstovat?

Pěstovat můžete tolik rostlinek, kolik se vám jich na zahradu vejde. Pokud jde ale o výnosnost, počítejte s tím, že z jedné rostliny dostanete asi 1,5 kilogramu hlíz. Tyto hlízy klidně můžete nechat v půdě i přes zimu – původem se jedná o vysokohorské rostliny, které jsou zvyklé na náročnější podmínky a zimu. Brzy na jaře se tak budete moci dočkat nové rostliny, která vám z hlízy sama vyraší.

Topinambur: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!