Přichází deště! Nejvyšší čas pro výsev trávníku

Trávník

Na příští dny hlásí optimální počasí pro výsev trávníku. Má se ochladit a především přijdou tolik očekávané srážky. Pokud jste tedy ještě trávník neřešili, nastal nejvyšší čas. Později, když už přijde horké slunné počasí, by mohlo být pozdě! Právě z toho důvodu se podíváme na několik tipů týkajících se právě výsevu trávníku. Třeba vám i díky nim vznikne nádherný zelený hustý trávník, o němž sníte.

Kolik osiva na jak velkou plochu?

Máte k dispozici travní osivo vykazující dobrou klíčivost? Pak vězte, že optimální množství na m² by se mělo pohybovat mezi 35 až 45 g. Zkuste si vytyčit plochu 1 m² a rovnoměrně rozesít navážené množství osiva. Uvidíte tak přesnou hustotu výsevu, od které se bude následně odvíjet i samotná hustota trávníku.

Travní osivo

Proč je právě nyní ideální čas?

Půda ještě není až tak prohřátá, aby semínka expresně klíčila. Zároveň ale není studená a vlhká, takže nebude docházet k jejich zahnívání. V každém případě se vyplatí okraje travní plochy vyznačit za pomocí poněkud hustějšího výsevu semen. Stačí mělká rýha, již vytvoříte pomocí kolíku.

Pozor na větrné počasí!

Podíváte se ven a vidíte, že kompletně všechno létá? Pak raději výsev ještě doložte. Travní semínka jsou lehoučká a vítr si s nimi pohraje tak, že s nimi nedomluvíte.

Semínka musí být překrytá zeminou

Zeminu je zapotřebí nejprve narušit hráběmi a následně jemně prokypřit. Když tak učiníte a semínka rovnoměrně rozesejete, bude zapotřebí plochu překrýt jemným množstvím zeminy. Semínka by neměla být na očích. Poté se povrch prostřednictvím lopaty jemně udusá. Dříve se u velkých ploch používat i válec.

Plocha po výsevu

 A zalévat…

Takto připravené výsevní plochy je zapotřebí udržovat neustále ve vlhkém prostředí. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku, že trávník zkrátka nevzejde. Určitě si neusnadňujete práci tím, že se budete snažit zalít místo velkým proudem vody. Optimální je spíše jemnější opakovaná zálivka. Semínka se neodplaví a vše půjde jako másle. Za chvilku uvidíte jemné vlásky trávy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.