Zázvorové slupky nevyhazujte, mají několik využití

Zázvor

Máte rádi zázvor? Aby ne! Navíc v době chřipek a dnes i covidu rozhodně stojí jeho využití za to. Minimálně příprava čaje. Zázvor je ovšem rostlinou, která není určena pouze pro kuchyňské využití, náramně se hodí také třeba kosmetice a domácnosti. Právě na tato netradiční využití se podíváme trochu podrobněji s tím, že se zaměříme na slupky ze zázvoru. Právě ony totiž také mají využití a je škoda, když zbytečně skončí na kompostu.

Netradiční využití zázvoru

O využití zázvoru v kuchyni jsme již psali, uvést můžeme ještě přípravu sirupu, punče, různých jogurtových nápojů nebo jde o skvělou přílohu k sushi. Vynikající je i nakládaný zázvor, případně prášek jako koření. Co se týká využití v kosmetice, za zmínku stojí zcela jistě masážní olej ze zázvoru. Ten lze vyrobit jednoduše tak, že smícháte sezamový olej s vymačkanou zázvorovou šťávou v poměru 1:1. Zázvor funguje perfektně také jako pleťová maska. Prostě si uvaříte zázvorový čaj a následně do něj namočíte bavlněnou látku. Ta se přiloží na obličej a nechá působit cca 15 minut.

zázvor

Zázvor: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zázvorové slupky ve dvou variacích

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, slupky rozhodně nevyhazujte. Využít je lze třeba v následujících dvou variacích.

Sušené slupky jako přírodní osvěžovač vzduchu

Ideální je jejich sušení podobně, jako je tomu u citronové kůry. Dokonale vám provoní celý byt. Zavazet určitě nebudou. Stačí je dát na pečicí papír nebo na plech a budou se postupně sušit.

Přírodní leštidlo

Jestliže necháte zázvorové slupky vylouhovat a přelijete do rozprašovače spolu s trochou octa, získáte skvělé leštidlo. Třeba takové boty skříňky se mohou dokonale lesknout. Zašlou slávu ale takto vrátíte prakticky čemukoli. A jako bonus dostanete ještě skvělou vůni.

Zázvor: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.