Recepty z řepíku lékařského pro vaše zdraví

Řepík lékařský

Naše babičky nedaly na tuto bylinku dopustit a povinně se vyskytovala snad v každé zahrádce. Dnes na něj můžeme mnohem spíše narazit ve volné přírodě, přestože v Evropě není původní. A zahrádky? Do těch se naštěstí už zase pomalu vrací, i když mu to jde velmi pomalu.

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) pochází původně nejspíš ze západní Afriky. Ale protože byl pro své léčivé účinky oblíben už od antiky, najdeme ho dnes i v západní a střední Asii a téměř v celé Evropě. Na mnoha místech jeho kultury zplaňují a není tak výjimkou narazit ve volné přírodě na louku, doslova posetou vysokými žlutými květy řepíku.

Pro svůj růst toho řepík lékařský příliš nepotřebuje

Je totiž opravdu nenáročný. Ochotně poroste v rumištích i na mezích. Pokud mu však poskytnete alespoň trochu úrodnou a propustnou půdu, dokáže dorůst až metrové výšky. Pochlubí se i lodyhou, porostlou střídavě lichozpeřenými listy. A nádherné žluté hrozny květů? Ty vám udělají radost od června až do září.

Jakmile řepík vykvete, nasbírejte si ho. Používá se celá nať. Tu nasušte na vzdušném a světlém místě, ovšem nejvýše při teplotě 40 °C. Řepík lékařský můžete svázat do menších kytiček nebo jeho nať volně rozložit na vrstvu savého papíru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jakmile bude usušený, přeneste ho do dobře uzavíratelné nádoby uložte v suchu a temnu. A na co sušenou nať použít? Paleta receptů je velmi pestrá – od oblíbené masti až po žaludeční likér.

Řepíková koupel jako absolutní klasika na problematickou pokožku i drobná poranění

Sedřeli jste si na kole kůži po celé noze, potýkáte se s nejrůznějšími pupínky a ekzémy nebo jednoduše potřebuje urychlit hojení nějakého zranění? Může vám pomoci řepíková koupel, tedy za předpokladu, že váš stav koupání nevylučuje.

Vezměte 20 gramů sušeného řepíku a zalijte ho litrem horké vody. Po 20 minutách sceďte a vlijte do vany. Bude vám stačit 20 minut, podle potřeby 3-4x týdně.

Řepíková mast pomůže od bolestí i křečových žil

V této receptuře se řepík používá čerstvý. Vezměte dvě hrsti natě a nasekejte ji nadrobno. Poté vezměte kostku nesoleného vepřového sádla a rozpusťte ji v hrnci. Sem řepík vsypte. Nechte vzkypět, dobře zamíchejte a odstavte z plotny. Druhý den sádlo znovu zahřejte a přeceďte. Hotovou mast přendejte do vhodné nádobky. Poslouží vám jako perfektní prostředek pro ošetření bolavých zad i nepříjemných křečových žil. A v temnu a chladu vydrží i rok.

Bylinný likér pro lepší trávení

Že byste při žaludečních problémech dali přednost spíše koření v čele s kmínem, fenyklem a anýzem? Vůbec nemusíte sahat po takové exotice. Místo toho použijte jednu lžíci sekaných řepíkových listů, totéž množství pampeliškových listů a dvakrát tolik kopřiv. K tomu přidejte ještě lžíci nadrobno posekaného pelyňku a ve vhodné nádobě smíchejte. Zalijte asi litrem kvalitního destilátu (stačí vodka nebo domácí slivovice) a nechte dva týdny uležet. Poté přeceďte a můžete začít užívat. Doporučené množství je 2x 20 ml a to až do vymizení problémů.

S řepíkem na perfektní detoxikaci

I když pročišťujících bylinek najdeme v našich zahrádkách hodně, když už budete mít v ruce řepík, tak proč nepoužít právě ten? Vezměte 20 gramů této bylinky, přidejte 20 gramů kopřiv a obojí spařte. Pozor, spařujte asi 500 ml horké vody – získáte tak dávku na celý den, kterou se vyplatí průběžně popíjet od rána až zhruba do 18. hodiny večerní (to, aby vás v noci příliš často neobtěžovalo chození na toaletu). Vydržte dva až čtyři týdny – podle toho, jak dlouhou detoxikaci si chcete dopřát.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)