Plodová zelenina a nejčastější škůdci: Zbavte se jich co nejrychleji

Škůdce bělásek

Okurky, rajčata, tykev, meloun, papriky či lilek: to vše spadá do plodové zeleniny. Jedná se o vůbec nejoblíbenější zeleninu na vaší zahradě. Bohužel, radost z úrody nám mohou zkazit nejrůznější škůdci. Uvádíme proto nejznámější z nich společně s radami, jak se jich zbavit a jak je poznat.

Okurky

Kromě toho, že okurky hadovky či nakládačky jsou poměrně náchylné k plísním, mají také několik nepřátel z živočišné říše. Patří mezi ně například klopuška světlá. Čerstvě vylíhlí jedinci i dospělci rádi hodují jak na květech, tak také na mladých plodech okurek. Účinná je proti nim zejména chemie: Karate se Zeon technologií či insekticidní ošetření podle signalizace.

Také larvy běláska zelného mohou způsobit značné škody na listech okurky. Účinný může být ruční sběr těchto housenek (použijte raději rukavice) nebo také chemická ochrana.

Škůdce housenka bělásek

Housenka běláska: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rajčata

Rajčata může napadat mšice broskvoňová, která sice svým sáním rostliny příliš mnoho škody nenadělá. Bohužel však působí jako přenašeč viróz, a proto je vhodné se jí zbavit. Jako prevenci použijte setí do dobře připravené půdy a ke zbavení se těchto broučků existují různé chemické přípravky.

Paprika

Také papriku napadá mšice broskvoňová. Platí stejné pokyny jako u rajčete.

Třásněnka zahradní je dalším škůdcem, který se „specializuje“ na papriky. Napadá vzrostlé vrcholy, květy i listy rostliny, které pak tvoří jakási pletiva. Následně dochází k opadávání napadených částí. Účinný je proti ní například přípravek Spintor.

Tykev

Plzák spořádá všechno, na co přijde. Zbavit se ho můžete ručním sběrem nebo chytáním pod lapáky. Plzák nemá rád vůni hořčice ani kerblíku, proto je můžete vysadit v blízkosti tykve.

Slimák působí velké škody zejména na listech rostliny. Poznáte ho podle slizkých cestiček. Je vhodné osolit půdy v okolí tykví, použít na ně horkou vodu, nebo dopřát slimákům pivo. Slimáci pivo milují a doslova se upijí k smrti.

Bělásek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!