Rané brambory k naklíčení uložte do mělkých beden

Klíčící brambor

Už se těšíte na úrody skvělých brambor? Aby ne! Ty domácí nelze s kupovanými srovnávat ani v nejmenším. Mají skvělou chuť, vůni a zapomenout můžete na jakoukoli moučnatost a jiné nepříjemnosti. Uvažujete-li o některé z raných odrůd, už nyní bude zapotřebí uložit brambory do mělkých beden. Co všechno je zapotřebí učinit a jak by měly vypadat správně naklíčené brambory? Nepřestávejte číst, na obě otázky se vám dostane odpovědí.

Proč dávat brambory naklíčit?

Důvod je vcelku jednoduchý. Úrodu si můžete přiblížit o nějakých 10 až 14 dní. Pro nedočkavce je to skvělá zpráva, aby nemuseli čekat u záhonu a odpočítávat dny, kdy si budu moci dát bramboru z vlastní zahrádky. Jinak ale pochopitelně kvalitní naklíčení vede k mnohem vyšším výnosům, což si pochopitelně přeje každý pěstitel.

Správně naklíčená bramboraSprávně naklíčená brambora

Jaký je optimální čas?

Se samotným nakličováním brambor se vyplatí začít zhruba nějakých 5 týdnů od výsadby. Ta standardně probíhá druhý týden v dubnu. Výpočet není složitý. Samozřejmě se nemusí jednat o nic na minuty přesného. Začátek března se ale jeví jako ideální doba i v tom ohledu, že je stále na všechny činnosti ještě poměrně hodně času.

Uložení brambor v přepravceUložení brambor v přepravce

Sežeňte si správnou bednu a jděte na to

Optimální je dřevěná plytká bedýnka. Tu vysteleme rašelinou ve vrstvě cca 2 až 3 cm. Následně už můžete naklást brambory. Samozřejmě byste měli dávat jeden vedle druhého a nechat mezi nimi minimální rozestupy. Brambory pokládejte tak, aby klíčky směřovaly nahoru. V opačném případě by mohlo dojít k jejich polámání a v podstatě by vám vznikl spletenec, který by nebylo možné elegantně oddělit. Jinak byste měli dát bedýnku také na prosvětlené místo, aby klíčení bylo co možná nejefektivnější. Klíčky by měly být menší, nicméně velmi silné. Dlouhé a tenké rozhodně nejsou optimální. Viz obrázek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.