Připravte svůj trávník na jaro!

Trávník

Pokud nyní zanedbáte péči o trávník, můžete za to platit po zbytek tohoto roku. Dobrou zprávou ale je, že práce, které vás na jaře čekají, neznamenají tolik práce (ve srovnání s pravidelním sečením v létě). Podívejte se na tipy, nebude potřeba provést všechny.

Hrabání

Hrabání je prvním úkolem v péči o trávník. Nehrabejte pouze povrch, kterým odstraníte pouze listy z trávníku. Zaměřte se na hrabání více do hloubky, díky čemuž se můžete zbavit také odumřelých stonků trávy. Při hrabání se zaměřte na to, zda existují oblasti, ve kterých je příliš tvrdá půda, kterými by semínka trávníku nemohly proniknout.

Zkontrolujte kompaktnost

Pokud svůj trávník rok co rok využíváte opravdu hodně, může se stát, že objevíte známky jeho poklesu v určitých oblastech. V takových případech váš trávník pravděpodobně trpí zhutněnou půdou – typickým příznakem je přítomnost mechu. Odvzdušnění trávníku je nápravou pro zhutnění. Dobrou zprávou je, že provzdušňovače trávníků si můžete pronajmout, většinou se ale provádí až na podzim.

Kyselost

Mech může ale signalizovat také kyselost. Trávník potřebuje neutrální pH, a proto budete muset využít vápení půdy. Účinky jsou bohužel pomalejší, než bychom si přáli. Než začnete s vápením, otestujte kyselost své půdy prostřednictvím různých testů dostupných v zahradnických centrech. Vzorky půdy odebírejte z různých částí zahrady.

Dosazení trávníku

Pokud na svém trávníku objevíte holá místa, bude potřeba použít nové travní osivo k jejich vyplnění. Použijte dusíkaté hnojivo s pomalým uvolňováním asi pět týdnů po zasazení osiva. Pokud však vaše situace není příliš špatná, odložte i tuto činnost až na podzim.

Hnojení

Trávníky lze ekologicky hnojit pomocí kompostovacích a mulčovacích sekaček. Jde to ale samozřejmě i s využitím chemických hnojiv. Odborníci doporučují lehčí hnojení na jaře. Důkladné hnojení si nechte na podzim. Příliš mnoho hnojiva může vést k pozdějšímu problému s plevele a různými chorobami.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!