Rajčata na záhonu ještě chvíli vydrží: Vyžadují ale pravidelnou kontrolu

Rajčata na konci září

Milujete rajčata a už teď se obáváte zimy, kdy budou k dostání pouze ta s velmi nevýraznou chutí? Samotná barva plodů většinou odradí od nákupu, a to se nezmiňujeme o ceně, jež bude letos nejspíše astronomická. Už nyní v září ale mnozí lidé rajčata nakupují, protože jich jim na zahradě už moc nezbylo. Na vině je pochopitelně hlavně plíseň, jež rostliny vcelku zdatně likviduje. Divit se tomu nelze, vždyť letošní deštivý podzim tomu jednoznačně nahrává. Přesto lze rostlinám trochu prodloužit životnost.

Pravidelně revize rostlin jako nutnost

Ostatně stejně chodíte sklízet, takže se na rostliny dobře dívejte. V každém případě se vyplatí likvidovat části napadené plísní pravidelně. Odstranit je třeba klidně i několik listů. Mnohé rostliny ve finále zůstanou úplně bez nich. Nevadí jim to a rajčata budou při troše slunce ještě dozrávat. Dívat byste se měli mimo jiné měli také na plody, které praskají a postupně plesniví. Právě takové musí jít pryč.

Prasklé a plísní napadené rajče

Prasklé a plísní napadené rajče: Foto Radek Štěpán

Na zalévání zapomeňte

Přesně tak. Deště je dostatek, navíc se vláha z podkladu nijak výrazně nevysušuje. Tím pádem mají rostliny vláhy dost a budou dále prospívat. Vám to ušetří práci a nebudete se o ně kromě onoho přetrhávání a prořezávání starat.

Rajčata na konci září

Cherry rajčata na konci září: Foto Radek Štěpán

Pokud to nejde dál, otrhejte i zelené plody

Jestliže se vám zdá rostlina už poněkud unavená a plíseň se šíří stále dál, zlikvidujte ji. Plody posbírejte včetně těch zelených. Když je dáte v pokoji na plech nebo tác s jablíčky, z nichž se uvolňuje ethylen, postupně budou dozrávat. Rajčata tak v podstatě budete sklízet v domácnosti a nemusíte jít ven, když je tam deštivo. V mnohých případech ale plody ještě stačí nechat venku, mohly by dozrát. Nesmí jen brzy udeřit mrazy, ty by to mohly zhatit.

Rajčata

Tác s rajčaty a jablkem: Foto Radek Štěpán 

Zdroje info: Autor, izahradkar.cz, prima-receptar.cz 

Rajčata na konci září: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.