Jak zpracovat hložinky? Recepty, které si zamilujete

Hloh

Hloh je rostlina, která roste podél cest, na okrajích lesů nebo jejich součástí. Na podzim můžete vidět drobné červené ovoce, které se na tomto keři nebo stromu vyskytují. Hložinky jsou velice zdravé a rozhodně bychom je neměli přehlížet. Ptáte se, jak zpracovat hložinky? Způsobů je celá řada! Můžete si je užít v marmeládě, nakládané nebo třeba jako tinkturu. Zde jsou nejznámější recepty.

Hložinková marmeláda

Připravíme ji velice snadno. Nasbírané hložinky omyjte a zvažte. Na každý jeden kilogram budete potřebovat půl litru vody a půl kilogramu cukru. Omyté hložinky rozmačkejte, co nejvíce to půjde. Zalijte je vodou a vařte do změknutí. Nyní je můžete zkusit znovu ještě trochu vymačkat. Poté je propasírujte, abyste se zbavili zrníček. Do takto vzniklé šťávy vmíchejte cukr a opět vařte. Vařte, až směs získá hustotu marmelády. Poté už můžete nalít do sklenic.

Hložinky

Foto: Pixabay

Hložinková tinktura

Do uzavíratelné nádoby nalijte 500 ml alkoholu (jako je například vodka nebo slivovice). Hložinky (v minimálním množství 100 g) nakrájejte na jemno a vložte je do alkoholu. Sklenici uzavřete a dejte na tmavé místo. Každý den obsah nádoby protřepejte. Za jeden měsíc sceďte přes plátýnko (tekutinu samozřejmě uchovejte). Přelijte do uzavíratelné láhve, nejlépe s kapátkem. Užívejte třikrát denně po 20 kapkách.

Čaj z hložinek

Ze sušených i čerstvých plodů hlohu si můžete snadno připravit čaj. 2 lžíce hložinek zalijte půl litrem vody a povařte 10 minut. Pijte dvakrát denně (působí i proti ledvinovým kamenům).

Hložinky na medu

Použijte 500 g omytých hložinek. Přidejte k nim 150 až 200 g třtinového cukru a rozmixujte tyčovým mixérem. Poté propasírujte. Do směsi vmícháme 2 lžíce kakaa a 3 lžíce medu. Promícháme nebo znovu rozmixujeme. Je to ideální směs, kterou můžete použít na palačinky nebo různé dezerty (místo marmelády). Takto připravené hložinky nejsou určeny k dlouhodobému uchovávání. Skladujeme v lednici a snažíme se je spotřebovat co nejrychleji.

Zdroje info:

https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-hlozinky-recepty.html

https://zena-in.cz/clanek/leci-srdce-i-dusi-a-dokonce-i-chutnaji-mate-nejvyssi-cas-nasbirat-si-hlozinky

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!