Rajčata

Rajčata a lilky rostou jen v noci: Známý mýtus už byl vyvrácen

Možná jste v mnohých časopisech věnujících se rostlinám narazili na informaci, že rajčata a lilky jsou rostlinami, které rostou pouze v noci. Poměrně zajímavá informace, jež představuje spíše jakousi perličku než úplně vážné téma. Přesto bychom se této problematice mohli věnovat podrobněji. Za několik zajímavých vět a teorií rozhodně stojí. Ne neděste se, nebudete muset těmto rostlinám dodávat externí teplo i v nočních hodinách…

Fyziologicky to není možné

Některé zdroje informací tvrdí, že rajčatům by se mělo skutečně v noci dodávat teplo, protože v tento čas rostou. Ano, nicméně růst samozřejmě funguje i přes den. Vždyť sazeničky se především v tmavých místnostech šplhají za teplem. Kdyby nerostly, pak by tomu tak rozhodně nebylo. V podstatě by rostly úplně narovno. Kvůli růstu se samotná rostlina ohýbá, což je jasným dokladem toho, že se skutečně zvětšuje, a to i přes den. Naopak v noci i rajčat a lilků noční teploty dokážou stimulovat nasazování květů a logicky také zralost plodů.

Rajčata a lilky

Nightshadow rostliny

Rostliny nočního stínu. Přesně takto se v angličtině označuje čeleď lilkovitých. Právě tady se rajčata i lilky řadí. V němčině se využívá výrazu naschschatten majícího ten samý význam. Co za takovýmto výrazem stojí? S největší pravděpodobností rulík zlomocný, tradiční to rostlina, která je prudce jedovatá a roste mimo zahrady a místa, kde se nachází šlechtěné plodiny.

Rajčata

Okultismus s botanikou nesouvisí

 

Přesně tak, rostliny typu lilku jsou nebezpečné a hodně se o nich hovořilo v souvislosti s okultismem. Mezi takovéto rostliny nočního stínu se tak najednou dostala celá čeleď lilkovitých. Někteří lidé se pak skutečně začali domnívat, že rostliny, jako jsou rajčata a lilky, skutečně rostou pouze v noci. Není to přitom pravda…

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. Jindřich Kašpar Praha Odpovědět

    Rulík zlomocný často roste v těsném sousedství lesních ostružin, má téměř shodnou barvu jako ostružiny. Pozornost je proto na místě!

  2. Anna Heliová Odpovědět

    Dobry den, pokud vim tak se rika, ze rajcata zraji v noci, ne ze rostou…a to s tim zranim je pravda, staci je sledovat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *