Jedovatá elegance některých okrasných dřevin

Mít nádhernou zahradu chce asi každý. Ne vždy jde ale krása ruku v ruce s bezpečností. Typickým příkladem jsou mnohé okrasné dřeviny, které se běžně v mnohých zahradách nacházejí. Především malé děti mohou být v takovýchto případech značně ohrožené. I proto se vyplatí vybírat okrasné dřeviny s rozmyslem. My se na některé krásné, ale jedovaté podíváme podrobněji právě v tomto článku.

Jalovec chvojka fungoval dříve jako léčivo

Začneme jalovcem chvojkou. Ten se tradičně nachází ještě dnes v mnohých zahradách u klášterů a církevních staveb. Tato hezká dřevina je ale silně jedovatá. U těhotných žen může způsobovat potrat. Dříve se této skutečnosti bohužel využívalo. Škodí také pochopitelně ledvinám a problémy činí i trávicímu aparátu.

Brslen evropský s krásnými oranžovými plody

Euonymus europaeus je typický krásnými oranžovými bobulemi, které ale neradno konzumovat. Ptáci je zvládnou, nicméně jinak jsou pro člověka jedovaté podobně jako i větve a kůra. Otrava se projevuje klasickým způsobem, tedy křečemi trávicího ústrojí, bolestmi v oblasti žaludku, průjmovými stavy a zvýšenou teplotou. Smrtelných je údajně 30 plodů.

Brslen evropskýBrslen evropský: Foto Pixabay

Nádherné, ale zrádné pěnišníky

Znáte rododendrony? Aby ne! Tyto skvostné keře jsou chloubou zahrad. Především v listech ale obsahují jed zvaný andromedotoxin. Tyto keře jsou schopné prostřednictvím pylu otrávit i včely, které přijdou vykonávat svou pravidelnou práci.

Vistárie s nebezpečnými lusky

Velmi oblíbenou popínavkou je bezesporu také vistárie. U té je zapotřebí dát pozor hlavně na lusky, které obsahují nejvíce toxických látek. Obsahují semena plná jedu. Malé děti si mohou lusky splést s fazolemi či hráškem a konzumace vede k otravě.

VistárieVistárie: Foto Pixabay

Zerav západní jako součást živých plotů

Thuja occidentalis je tradičním stavebním materiálem živých plotů. Veškeré části této rostliny jsou jedovaté a obsahují alkaloid zvaný thujon. V těle způsobuje silné nevolnosti spojené s krvavými průjmy.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.