Kandík psí zub – skoro orchidej, která poroste i na vaší zahrádce

V české přírodě je tento nenápadný krasavec vzácný, ovšem o to ochotněji poroste ve stinnějším rohu vaší zahrady. Kandíků existuje po světě velmi mnoho a značná část se jich hodí i pro zahrady. Náš původní je však jeden jediný – kandík psí zub (Erythronium dens-canis) a právě o tom bude dnešní článek. A i když tak na první pohled vypadá, není to orchidej. Patří do čeledi liliovitých.

Pokud chcete, aby se u vás kandíku dařilo, musíte mu připravit stejné podmínky, jakým by musel čelit v přírodě. Máte na zahradě kout, který se ve slunečním úpalu právě nekoupe, a navíc ho každý rok zasype barevná nadílka v podobě listů z nedalekých ovocných nebo okrasných stromů? Pak jste našli pro kandík psí zub ideální místo.

Jak pěstovat kandík psí zub na zahradě

Chcete-li mít růžovofialové květy kandíků na zahradě, zasaďte jejich cibulky nejlépe v září nebo v říjnu. Ovšem získáte-li je dříve, bez obav je svěřte zemi též. Máte-li šlechtěný kultivar (existují například hybridy s bílými nebo velmi výrazně zbarvenými růžovofialovými skvrnitými květy), volte hloubku 8-10 cm. Původní botanický druh potřebuje hloubku asi o třetinu menší.

Vybírejte částečně zastíněné místo (v plném stínu kandík psí zub nekvete), kde je půda dobře prokypřená a téměř stále vlhká, s vysokým obsahem živin a humusu. Před výsadbou však do zeminy zapracujte písek pro lepší odvodnění, jinak by vám cibulky mohly velmi rychle uhnít.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Věděli jste, že: druhové jméno daly kandíku právě cibulky? Vypadají totiž, jakoby právě vypadly ze psí mordy.

Příliš péče nepotřebuje

A pak už stačí jen kontrolovat vlhkost půdy (v případě potřeby zalít) a na podzim se postarat o vysokou nastýlku z listí. Kandíky vykvétají na jaře a to zpravidla jedním květem. Ten se podobá bramboříkovému. Pokud byste chtěli kandíky obdivovat v přírodě, můžete zamířit třeba na horu Medník v Posázaví.

Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)