Nečekaná síla medu: Rozhodně na něj nezapomínejte

Podzim a zima se řadí mezi období, kdy je lidské tělo zřejmě nejvíce náchylné k nejrůznějším onemocněním. I proto se vyplatí řešit prevenci, a to optimálně prostřednictvím nejrůznějších přírodních produktů a léčiv. Typickým příkladem je třeba takový med. Právě jeho konzumace dokáže snížit riziko vzniku nejrůznějších civilizačních chorob a údajně prodlužuje život. Med obsahuje spousty lidskému organismu prospěšných látek a jeho síla je obrovská. V čem je tedy tak výjimečný? Jak vybrat ten správný a proti jakým neduhům s ním bojovat?

Maximální zásobárna antioxidantů

Hovoří se o tom, že med obsahuje zhruba 180 sloučenin. Jedná se především o:

  • aminokyseliny,
  • minerální látky typu vápníku, železa či hořčíku,
  • vitamíny C,B9, cholin a jiné,
  • flavonoidy,
  • fenolové kyseliny,
  • sacharidy
  • a mnohé jiné látky.

Podle vědeckých studií konzumace medu vede ke zvýšení látek, jež působí antioxidačně.

Med

Foto: Pixabay

Nakupujete skutečně stoprocentní med?

Mnohdy se hovoří o tom, že se do medu dávají ještě další látky. Do medu se mohou dostat nejrůznější náhražky, případně antibiotika. Proto je zapotřebí buď číst etikety, nekupovat nápoje slazené medem nebo pořizovat med přímo u včelaře, o němž víte, že má med maximálně kvalitní. Med jinak určitě není pouhým sladidlem. Med mimo jiné obsahuje fruktózu i sacharózu v totožném poměru.

Při jakých onemocněních med pomáhá?

Nemocí, při nichž med dokáže pomoct, je spousta. Typická je třeba artritida. Takový šálek čaje oslazeného medem a ochuceného skořicí vám jist alespoň trochu pomůže proti bolestem. Do těla navíc dostanete velmi rychle potřebnou energii. Trápí vás vysoké hodnoty cholesterolu? Med ani tuk, a dokonce ani cholesterol neobsahuje. Skořice a med jsou samozřejmě vynikající i při nachlazení a kašli. Dokážou také údajně pomoct i při kocovině.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.