První letní hřibaření: Sezona hřibů začíná

Hřib dubový

O prvních letošních úlovcích nejrůznějších hub jsme už psali. Stále jsme se ale nezmínili o pověstném pravákovi. Ano, hřib dubový už je letos opět v lesích a hájích k mání. Možná jste ho našli už dříve, my nyní. Kam jsme vyrazili, kde se hříbky nacházely a jeká byla jejich kondice? Na všechny tyto otázky se zaměříme v následující reportáži.

Správný houbař místa neprozrazuje…

Svatá pravda, nicméně přesnější určení lokality i vzhledem k věrohodnosti rozhodně stojí za to. My jsme vyrazili do Hostýnských vrchů, konkrétně do okolí obce Rusava. Samozřejmě už tady máme svá místa, jinak by bylo hledání zřejmě velmi zdlouhavé. Dostatek vlhkosti určitě není v každém lese a sezona hřibu dubového označovaného latinsky Boletus reticulatus teprve začíná.

Hřib dubový

Foto: Radek Štěpán

V lese nic moc

Přesně tak. Najít hřib v lese je docela fuška. Situace je dána především minimem vlhkosti. Ta se pod listnaté stromy dostává mnohem hůře než do trávy. Právě v ní jsme několik menších kousků našli. Jednalo se o zarostlou lesní cestu a fakticky okraje lesa. Jeden kousek, jak ostatně dokumentuje i fotografie, rostl přímo v mechu, který dokáže zadržovat dostatek vláhy. Co se týká jiných úlovků, pak jsme se setkali jen s jednou muchomůrkou šedivkou a jednou růžovkou.

Hřib dubový

Foto: Radek Štěpán

Kondice? Jeden velký červ!

Přesně tak. Jestli si nelibujete v proteinových houbách, pak tedy nic moc. První letní hřiby v době vysokých teplot bývají prakticky vždycky silně prolezlé spoustou červů. Třeň byla provrtána skrz naskrz, nicméně z klobouků se něco málo vykrájet dalo. Hřiby dubové tradičně sušíme, nicméně s prvními je třeba udělat výjimku. Na řízky jich bylo tedy málo, ale taková smaženice byla naprosto skvělou záležitostí. Vždyť chuť takového hřibu nám chyběla po celou zimní sezonu. Nic naplat! Čerstvé jsou prostě čerstvé.Hřib dubovýFoto: Radek Štěpán

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.