Brukvovitou zeleninu můžete začít pěstovat i v červnu

V červnu i v létě můžete vysévat a vysazovat různou brukvovitou zeleninu. Jaké druhy jsou nejlepší pro takový výsev a výsadbu, vám poradíme v tomto článku. Podívejte se tedy na náš krátký seznam a zhodnoťte sami, jestli svou zahradu chcete využít ještě i po sklizení raných odrůd.

Ředkev bílá

Ředkev bílá není až tak běžnou brukvovitou zeleninou, ale přece jen se v České republice začíná rozšiřovat. Pokud jste si ji oblíbili a rádi byste si ji vypěstovali, pak jí dopřejte lehkou půdu a dostatek vláhy. Tato ředkev není náročná na teplo, a proto je možné ji pěstovat také na podzim.

Ředkev bílá

Foto: Pixabay

Řepa salátová

Řepu vysévejte do řádků ve vzdálenosti 30 až 35 cm od sebe. Poté, co rostlina vzejde, následuje její jednocení. Řepa salátová se hodí do salátů i k zavařování a je dobrá pro onemocnění jater a kornatění cév.

Ředkvičky

Ředkvičky můžete vysévat průběžně od jara až do srpna. Lze si vybrat z několika druhů odrůd, přičemž nejlepší je, když je zkonzumujete syrové. Přílišná pálivost ředkviček může být způsobena odrůdou anebo nedostatkem vody při růstu, což v létě reálně hrozí.

Kedlubny

Kedlubny jsou velice oblíbenou zeleninou, ale jsou zároveň velice náročné na zálivky. Pokud chcete vypěstovat kedlubnu bez dřevnatých částí, pak udržujte stále vlhkou půdu. Bílou odrůdu můžete vysázet naposledy v červnu, pro letní výsadbu volte spíše modré odrůdy kedlubny.

Kedluben

Foto: Pixabay

Ředkev černá

Tato ředkev není příliš známá, nicméně má v kuchyni mnohé využití. Typická je pro ni pikantní chuť, díky které se hodí jako příloha k masitým pokrmům – nahradit jí můžete například křen. Podmínky k pěstování jsou obdobné, jako je tomu u bílé ředkve. Mezi prospěšné vlastnosti této plodiny patří to, že má diuretické účinky – ještě větší než křen. Pokud se naopak chcete zbavit pikantnosti této plodiny, pak ji nastrouhejte na jemno a osolte. Po chvíli uvidíte, že ředkev pouští šťávu. Nyní je ředkev černá bez pikantní příchutě. Kromě přílohy k masům ji můžete využít také dušenou nebo vařenou.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!